Ylivieskan Kennelseura r.y.
Koiraharrastusta vuodesta 1950

Hirvenhaukkukokeet 2013

Hirvikoe 30.11.2013

Ylituomari Pentti Turpeinen, Ylivieskan kennelseuran hirvikoirajaoston pj Veli-Heiki Moilanen
Ylituomari Pentti Turpeinen sekä Ylivieskan kennelseuran hirvikoirajaoston pj Veli-Heiki Moilanen suorittamassa kisan avausta.

Ylivieskan kennelseuran mestaruushaukut

Ylivieskan kennelseuran järjestämät hirvenhaukkukokeet käytiin lauantaina 30.11.  Koe oli samalla Ylivieskan kennelseuran mestaruuskoe. Kokeen keskuspaikkana toimi Raudaskylän metsästysmaja. Kokeen ylituomarin tehtävät hoiti Pentti Turpeinen asiantuntevalla sekä jämäkällä tavalla. Aamun sankka lumisade peitti yölliset jäljet ja haastoi koiria. Tämä hieman venytti löytöjä.

Kokeen voiton sekä kennelseuran mestaruuden korjasi Veli-Heikki Moilasen omistama Jalakavan Remu kovalla 95 pisteen tuloksella.

Kokeessa leivottiin myös useita käyttövalion arvoon oikeuttavia koetuloksia.

 

Koeväkea yt:n aamupuhuttelussaKoeväkea yt:n aamupuhuttelussa Koesääntöjen painopisteiden kertausKoesääntöjen painopisteiden kertaus
Tulokset
Sijoitus Koira Omistaja Maasto Löytö klo ha LM LH HA TA TM KaKpl KaM UH AT YO Pist.
1 Jalakavan Remu Veli-Heikki Moilanen Oulainen eteläpuoli 9.04 15 2.5 110 258 300 8.6 3 8.6 3 3 2 95,00
2 Kotkankorven Vili Raimo Viirelä Hanhela-Kurjenneva 9.35 65 2.9 145 227 300 3.6 3 3.6 3 3 92,00
3 Laitakankaan Assi Juha Huuskonen Sarjankylä 13.12 262 3.8 79 258 288 3.6 3 3.4 3 3 1 91,00
4 Risunevan Netta Markku Känsälä ja Elmo Olkkola Karvoskylä 2 9.50 27 1.7 109 259 300 4.2 5 4.2 4 5 1 89,50
5 Stetson Heimo Huhtala Rautio 9.46 44 1.1 118 244 300 5.4 3 4.2 3 3 7 85,50
6 Rahkanevan Körmy Timo   Välikangas Metsäperä 1 8.46 5 0.4 112 239 300 5.9 5 5.9 5 4 1 83,00
7 Manteli Matti Nikkola Metsäperä 2 11.30 140 2.5 25 206 273 9.8 5 8.3 5 3 1 80,50
8 Salolan Vauhti Jarmo Autio Alavieska 2 9.29 16 1.7 2 206 300 13,2 3 13,2 3 2 1 78,00
9 Pielesrinteen Marsalkka Jaakko Kotajärvi Raudaskylä 12.50 228 1.2 85 186 218 4.9 2 2.1 2 1 1 78,00
10 Jurrin Saku Janne Pahkasalo Hanhela-Härö 13.52 226 10,0 113 149 249 5.6 2 5.6 1 1 1 76,50
11 Ritosalon Rolle Markku Palola ja Mika Parttimaa Alavieska 1 8.57 14 0.3 131 172 278 9.7 2 9.7 1 2 75,00
12 Rajateeren Linda Heikki Mehtätalo Hanhela-Sivakka 12.30 207 2,0 88 110 221 2.5 2 2.5 1 2 72,00
13 Savulahden Rymy Jani Vetoniemi Karvoskylä 1 10.50 89 1.5 30 113 238 4.3 2 3.6 1 1 3 70,00
14 Maltjiks Albus Antti Laulumaa Jokiniitty 11.28 68 0.5 6 10 102 9.4 2 9.4 1 38,50
15 Silivilin Usva Jouni Moilanen Ojakylä 360 12,50
16 Salolan Urkki Mika Lamu Someronkylä 112 8,00
17 Lehtikankaan Minttu Eino Tuomi Koiraneva 121 6,50

Kansainväliset hirvenhaukkukokeet Ylivieskassa 25.10.2013

KV_5_2013Yt ja koeryhmä kuuntelee haukkua.KV_4_2013Ottelutoimikunnan pj sekä yt tulosten julkistuksessa.

KV_3_2013

Kisan kolme parasta yt:n sekä ottelutoimikunnan pj:n kanssa.

KV_2_2013

Ohtolan Santtu ja Allan Mikkola, Kannus

 
Sijoitus Koira Omistaja Paikkakunta Maasto Löytö ha LM LH HA TA TM KaKpl KaM UH AT YO Pist.  
1 jpu Ohtolan Santtu Mikkola Allan Kannus Rautio, Härönneva 9.49 74 3,5 105 246 300 6,0 6 6,0 6 4 2 95,50
2 jpn Varpukallion   Pinja Stefan Skrabb Pietarsaari Ojakylä 2 9.14 56 1,8 96 258 300 6,4 4 5,6 3 3 1 92,00
3 jpn Vasamasan Kymppi Isokoski Matti Ylivieska Raudaskylä 2 9.58 102 5,9 98 259 300 7,2 4 6,7 4 4 89,50
4 jpn Salopellon Enne Toni Ylisaukko-oja ja   Outi Rautio Pello Metsäperä 1 12.10 194 0,6 98 252 300 6,9 4 6,6 3 3 87,00
5 jpu Kirkkokaarron   Eesau Anttila Jani Veteli Kalajoki, Eteläkylä 8.55 44 0,7 100 264 300 7,9 4 6,3 4 3 84,00
6 hnu Väkkäräsalon   Severi Annala Pentti Kalajoki Someronkylä 2 8.51 38 1,8 86 268 300 6,0 4 3,6 3 5 83,00
7 hnn Hiilloksen Käntty Seppo Keränen Kajaani Metsäperä 2 8.11 4 0,8 24 224 300 9,6 3 7,9 2 3 2 83,00
8 hnu Weelax Walle Tommi Kåla Kokkola Alavieska 1 13.45 287 2,0 114 158 255 6,9 3 6,9 2 2 82,00 kva
9 jpu Stetson Huhtala Heikki Alavieska Puntari (Nivala) 9.49 61 0,4 99 238 300 5,5 7 5,2 7 4 80,50
10 jpn Haukkurtan Rile Toni Tanskanen Nivala Kalajoki, Raunio 13.32 307 1,8 94 171 266 7,9 2 7,6 1 3 1 80,50 kva
11 hnu Kölöperin Häjy Marko Mustasaari Kalajoki Kannus, Roikola 10.06 83 2,9 20 213 300 10,0 5 8,7 4 2 80,00
12 jpu Tulliportin Jermu Risto Hosionaho Nivala Rautio, Pahkamaa 8.42 34 2,1 20 283 300 5,1 3 3,2 3 3 2 77,00
13 nhu Nasse Paakkonen Esko Kalajoki Kannus,Ypyä 11.53 206 2,0 69 136 197 4,0 3 4,0 2 1 2 76,50
14 hnu Jarre Sorvisto Pentti Ylivieska Ojakylä 1 9.20 60 0,4 86 252 300 6,2 4 6,2 4 3 76,00
15 hnn Milla Ahti Hyvölä Kärsämäki Raudaskylä 1 8.35 35 3,6 116 116 300 9,2 1 9,2 1 1 72,50
16 jpn Raikukorven Una Jouni Moilanen Kajaani Isosomero (Nivala) 8.57 32 0,2 200 288 8,0 4 5,7 3 3 1 72,00 kva
17 jpn Huippuvaaran   Maisa Pakanen Mika Ii Alavieska 2 333 15,50
18 hnu Välivainion Vekku Tolonen Sami Alavieska Karvoskylä 387 14,00
19 jpn Haukkuhurtan Sivi Vähäoja Mikko Kalajoki Someronkylä 1 360 14,00
20 jpn Taitolan Rina Jyrki Leinonen Kajaani Koskela 319 11,00

Pohjanlohkon ystävyysottelu 31.8.2013 Teikon Tupa

OLYMPUS DIGITAL CAMERA  OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Sijoitus Rotu Koira (linkki Kennelliitto) Omistaja Löytö ha LM LH HA TA TM KaKpl KaM UH AT YO Pist.
1 42/2 Kontiolan Cipsu (KA) Anssi Korhonen, Kajaani 6.29 29 3,5 99 241 300 5,0 7 5,0 6 3 92,0
2 42/2 Niskankosken   Kata (KP) Matti Kyösti, Kalajoki 6.49 36 2,6 90 201 300 8,0 5 8,0 5 2 1 90,5
3 42/2 Repoharjun Alma (KL) Tuomas Vääräla, Ranua 6.34 31 3,1 31 269 300 5,4 5 4,3 5 3 1 89,5
4 48/1 Korpisoturin Arttu (KA) Risto Karjalainen ja Jari   Suutari, Ristijärvi 6.36 36 3,0 103 209 284 5,3 4 5,3 3 4 1 89,0
5 42/1 Sarvilehdon Api (KA) Jani Karjalainen, Sotkamo 8.31 147 9,4 88 206 300 7,5 3 7,5 2 3 85,0
6 242/1 Yrttiperä Roope (KA) Tapio Härkönen, Kajaani 6.31 15 1,3 18 234 300 5,7 4 5,4 3 3 83,0
7 48/1 Vasaporukan Hiski (KL) Tuomas Luiro, Rovaniemi 6.57 41 3,6 228 300 10,5 4 10,5 3 3 80,5
8 42/1 Akanlahden Taisto (KP) Jarno Hautamäki, Kaustinen 6.26 15 1,0 5 238 300 7,9 4 5,9 4 3 1 78,5
9 42/1 Täysiajan   Jimmy (PP) Reijo Myllynen, Varjakka 7.25 79 8 51 238 300 6,8 6 6 6 2 75,5
10 42/2 Raikukorven   Tatja (PP) Aaro Mertala, Haukipudas 6.32 30 3,3 83 143 196 3,0 2 3,0 1 1 72,0
11 242/1 Kaivoskummun   Elmeri  (KP) Matti Perälä, Ylivieska 7.18 63 6,9 48 111 149 2,2 3 2,2 2 64,0
12 242/1 Ydinleijonan Jope (KL) Markku Jaakola, Kemijärvi 6.36 26 0,6 7 144 300 10,7 2 10,1 1 2 62,5
13 242/1 Hirvirovan   Roki (PP) Antti Seppälä, Muhos 9.19 190 6,0 1 1 285 17,0 1 17,0 33,0
14 48/1 Ukkometon   Pörri (PP) Raimo Kaikkonen, Muhos 6.31 27 1,3 14 16 36 1,7 2 1,7 1 27,5
15 42/1 Vertti (KL) Markus Ylitalo, Rovaniemi 320 9,0
16 48/1 Kantolanrinteen   Harpo (KP) Peter Mäkelä, Kokkola 360 9,0
Joukkuekilpailu
1. Kainuu 266p
2. Keski-Pohjanmaa 233p
3. Lappi 232,5p
4. Pohjois-Pohjanmaa 208p