Ylivieskan Kennelseura r.y.
Koiraharrastusta vuodesta 1950

Vuoden koirat 2014

Vuonna 2014 saavutetut valion arvot

FI KVA Harmaa norjanhirvikoira Salolan Urkki om. Mika Lamu
FI KVA Harmaa norjanhirvikoira Rajateeren Linda om. Heikki Mehtätalo
FI KVA Risunevan Netta om. Markku Känsälä
FI KVA Suomenpystykorva Kassu om. Kimmo Paavola
FI KVA Tessalon Lala om. Timo Alahäivälä
FI KVA Myllykulman Taku om. Heikki Mehtätalo
FI KVA-L Luola Ajurin Hilma om. Petri Hautakoski
LT MVA, C.I.E, C.I.B Hovawart Hayaklause Inrigo om. Martti Pajukoski
BH TK1 Hovawart Steinroller Sigrid om. Sanna Piilinen
FI MVA Welsh Corgi Cardigan Agicard’s Bumblebee om. Mirja Päivärinne
SE MVA, NO MVA, POHJ MVA Kiinanharjakoira Silent Key’s Nightless Night om. Tanja Ahola
LV VMVA, LT VMVA, MVV-14, BALTVV-14, BYVV-14 Kiinanharjakoira Sun Dan My Black Magic om. Tanja Ahola
FI MVA & SE MVA & FI KVA Suomenpystykorva Kina om. Seppo Anttila

 

Kennelseuran menestyneitä vuonna 2014  

Naisten Kilpaan osallistui Pallinaaman Dooris ollen kisassa kolmantena tuloksella AJOK-0 48,33 pist. omistajina Merja Tiainen ja Mirja Päivärinne.

Pystykorvien PM-kokeen voitti Ukkonoan Ukko VOI1 75 pist. om. Keijo Hannus, toiseksi sijoittui Kassu VOI1 76 pist. om. Kimmo Paavola ja kolmantena Rieskamaan Jurre VOI2 67 pist. om. Jukka Kytökorpi.

Pitäjäottelun voiton vei Tapio Rauhalan suomenpystykorva Lexan Ralli tuloksella VOI1 92 pist.

Ajokoirien paljaanmaanmestaruuden voitti Tuulihaan Attina AJOK-2 66,25 pist. voittaen kokeen omistaja Toni ja Johanna Seppälä, toisena kokeessa Vihtavuoren Jopu AJOK-3 56,38 omistaja Pentti Isokoski ja saman kokeen kolmas oli Matverin Tatar AJOK-3 53,29 pist. omistaja Matti Jaakola.

Ajokoirien lumikelin mestaruuden voitti Tuulihaan Ajolähtö AJOK-2 70,46 pist. omistaja Teemu Seppälä ja saman kokeen kolmas oli Vihtavuoren Jopu AJOK-2 61,67 pist. omistaja Pentti Isokoski

Agilityn piirinmestaruus kilpailussa MAXI-3 -luokassa kolmanneksi sijoittui Schapendoes Buffing Once More om. Sanna Sinihalme.

 

Piirinmestarit

Agility

Minikoirat
MINI-3 luokassa voiton vei welsh corgi cardigan Agicard’s Bumblebee omistaja Mirja Päivärinne.

Linnunhaukkukokeet

VOI-luokka
Suomenpystykorva Ukkonoan Ukko om. Keijo Hannus

Seuranmestaruudet (palkinnot kiertävät kunnes sama omistaja saa palkintoon kolme kiinnitystä)

LAJI                    KOIRA                                                      TULOS                    OMISTAJA

Agility                    Snautseri Tacillan Yes of Course         MEDI3 0 -tulos        Jonna Kuparinen
AJOK/paljasmaa Suomenajokoira Tuulihaan Attina      AJOK-2 66,25 p.     Toni & Johanna Seppälä
AJOK/lumikeli    Suomenajokoira Tuulihaan Ajolähtö   AJOK-2 70,46 p.     Teemu Seppälä
HIRV                     Harmaanorjanhirvikoira Vekku            HIRV-1 89 p.           Sami Tolonen
LINT                      Suomenpystykorva Kina                          VOI 1 85 p.              Seppo Anttila

Vuoden tuomari-kilpailu  

  1. Veli-Heikki Moilanen 7+14 = 28 pist.
  2. Seppo Pohjanoksa 14+0 = 28 pist.
  3. Merja Tiainen 9+0 = 18 pist.
  4. Pentti Hannula 7+0 = 14 pist.
  5. Matti Perälä 7+0 = 14 pist.
  6. Tuomo Tolonen 7+0 = 14 pist.
  7. Heikki Lapinoja 6+0 = 12 pist.
  8. Tapio Rauhala 6+0 = 12 pist.
  9. Heikki Huhtala 5+0 = 10 pist.
  10. Mika Lamu 5+0 = 10 pist.

Eniten kilpailukäyntejä kerännyt koirakko  

  1. Sanna Piilinen / Neve 16
  2. Jonna Kuparinen / Ruuti 16
  3. Toni Seppälä / Attina 15
  4. Paula Simonen / Tiiru 15
  5. Mirja Päivärinne / Uni 11
  6. Mirja Päivärinne / Myy 9
  7. Mirja Päivärinne / Panda 8

 

Vuoden agilitykoira kilpailu

  1. Welsh Corgi Cardigan Agicard’s Columba Palumbus om. Mirja Päivärinne 86 p.
  2. Snautseri Tacillan Yes Of Course om. Jonna Kuparinen 60 p.
  3. Tanskalais-ruotsalainenpihakoira Nybygårds Passliga Pamela om. Paula Simonen 50 p.
  4. Schapendoes Buffing Once More om. Sanna Sinihalme 35 p.
  5. Kiinanharjakoira Sun Dan Super Goofy om. Tanja Ahola 26 p.
  6. Welsh Corgi Cardigan Agicard’s Dream About You om. Mirja Päivärinne 25 p.
  7. Schapendoes High Volts Igloo Inuit om. Sanna Sinihalme 20 p.
  8. Belgianpaimenkoira Tervueren Off Line’s First Joy om. Eini Vedenoja 18 p.
  9. Welsh Corgi Cardigan Agicard’s Bumblebee om. Mirja Päivärinne 17 p.
  10. Manchesterinterrieri Fi Mva Bonwild Kissin’ Dynamite om. Fiia-Maria Kivioja

Vuoden agility -tulokas
Bretoni Kuurakairan Viti om. Julia Kujala

Vuoden toko -tulokas
Hovawart Steinroller Sigrid om. Sanna Piilinen

Vuoden harrastuskoirakilpailu
Hovawart BH TK1 Steinroller Sigrid   om. Sanna Piilinen 23 p.

 

Vuoden käyttökoira kilpailu

  1. Jämtlanninpystykorva Fi Kva Stetson om. Heikki Huhtala (273p.) 15 p.
  2. Suomenajokoira Tuulihaan Attina om. Toni ja Johanna Seppälä (271,34p.) 15 p.
  3. Suomenpystykorva Fi & Se Mva, Fi Kva Kina om. Seppo Anttila (263p.) 15 p.
  4. Suomenpystykorva Fi Kva Kassu om. Kimmo Paavola (235p.)  15 p.
  5. Venäjänajokoira Fi Mva Matverin Tatar om. Matti Jaakola (233,92p.) 11 p.
  6. Suomenpystykorva Fi Mva, Fi Kva Ukkonoan Ukko om. Keijo Hannus (222p.) 11 p.
  7. Harmaa norjanhirvikoira Fi Kva Salolan Urkki om. Mika Lamu (206p.)  11 p.
  8. Harmaa norjanhirvikoira Fi Kva Välivainion Vekku om. Sami Tolonen (170,5p.) 11 p.
  9. Karjalankarhukoira Fi Mva Risunevan Netta om. Markku Känsälä (179,50p.) 10 p.
  10. Jämtlanninpystykorva Vieno om. Mika Kulmala (166p.)  10 p.
  11. Saksanseisoja lyhytkarvainen Fi Mva Outavainun Dalton om. Jarkko Marjakangas (223p.) 9 p.
  12. Suomenpystykorva Fi Kva, PM-13 Rieskamaan Jurre om. Jukka Kytökorpi (196p.)    9p.

Nestorin palkinto
Suomenpystykorva Ailatis Nita om. Markus Koskela

Vuoden näyttelykoira kilpailu  

  1. Hovawart C.I.B, C.I.E, Ch & Lt Mva, PMV-13, BaltV-14 Hayaklause Inrigo om. Martti Pajukoski 98p.
  2. Suomenpystykorva FI & SE Mva, FI Kva Kina om. Seppo Anttila 72 p.
  3. Kiinanharjakoira Fin & Ee & Ru Mva, Lv & Lt VMva, MVV-14 Sun Dan My Black Magic om. Tanja Ahola 48 p.
  4. Hovawart BH TK1 Steinroller Sigrid om. Sanna Piilinen 36 p.
  5. Dreeveri Valtti om. Jouko Alahäivälä 33 p.
  6. Kiinanharjakoira Multi Mva Silent Key’s Nightless Night om. Tanja Ahola 27 p.
  7. Welsh Corgi Cardigan Fi Mva Agicard’s Bumblebee om. Mirja Päivärinne 25 p.
  8. Venäjänajokoira Fi Mva Matverin Tatar’ om. Matti Jaakola 22 p.
  9. Dreeveri Laajanluovin Fiia-Peikko om. Matti Jaakola 19 p.
  10. Kiinanharjakoira Fin & Se & Ee Mva, Ee & Lv Vmva, V-11, EeVV-12 Bradwen Beloved om. Tanja Ahola 19 p.
  11. Suomenajokoira Tuulihaan Attina om. Toni ja Johanna Seppälä 17 p.

 

Vuoden kasvattajakilpailu  

  1. Pohjanukon kennel, om. Seppo ja Henna Pohjanoksa                 24 p.
    Pohjanpystykorva, Pohjanukon Nanna FIN27188/04   LINT VOI1 90p. + ERI  (8 p.)
    Pohjanpystykorva, Pohjanukon Nosse FI21357/09   LINT VOI1 82p. + ERI  (8 p.)
    Dreeveri, Pohjanukon Reetu FI21346/09                            DRAJ AVO1 97,50p. + ERI (8 p.)

 

  1. Matverin kennel, om. Mati Jaakola 20 p.
    Venäjänajokoira, Matverin Tatar’ ER43899/10   AJOK-1 93,13 + ERI   (8 p.)
    Venäjänajokoira, Matverin Ura ER48031/12   KEAJ-1 99,00 + H (6 p.)
    Venäjänajokoira, Matverin Sointu ER39024/06 AJOK-2 61,58 + EH  (6 p.)

 

  1. Pallinaaman kennel, om. Ari Tiainen 18 p.
    Suomenajokoira, Pallinaaman Eemeli FI31331/11 AJOK-0 47,08 + ERI (6 p.)
    Suomenajokoira, Pallinaaman Erkki FI31334/11 AJOK-1 79,38 + ERI   (8 p.)
    Suomenajokoira, Pallinaaman Hippu FI53999/13 AJOK-0 34,46 + EH  (4 p.)

 

  1. Tuulihaan kennel, om. Toni ja Johanna Seppälä 17 p.
    Suomenajokoira, Tuulihaan Attina FI39461/10 AJOK-1 92,71 + ERI  (8 p.)
    Suomenajokoira, Tuulihaan Ajolähtö FI39453/10 AJOK-2   70,46      (4 p.)
    Suomenajokoira, Tuulihaan Aapeli FI39454/10 AJOK-1   84,42          (5 p.)