Ylivieskan Kennelseura r.y.
Koiraharrastusta vuodesta 1950

Vuoden koirat 2004

KENNELSEURAN MENESTYNEITÄ VUONNA 2004

Suomenmestaruuskilpailuihin osallistuneet

Linnunhaukku SM:
Suomenpystykorva Junnu om.Jukka Kytökorpi SM 2
Pohjanpystykorva Pakkasrustan Sindi om. Seppo Pohjanoksa SM 6

Koirahiihdon SM-kisa:
Miehet B, naru 10 km: Antti Helminen ja bordercollie Tending Trick Or Treat, aika 39.10, sijoitus 12. 

Agilityn SM-joukkuekisassa saatiin tulos ja sijoituttiin 32 maxi-joukkueen joukossa sijalle 9 joukkueella Jekku & Katri, Bella & Maria, Walma & Nina ja Allu & Markku.

Piirinmestarit

Dreevereiden piirin mestarit:
Dreeveri Juuso om. Jouko Alahäivälä VOI 3  49p.
Dreeveri Hessi om. Matti Jaakola AVO 2  62,17p.

TOKO:n piirinmestari:
Belgianpaimenkoira FIN AVA & TVA JK2 BH Hukkarullan Beibi om. Maria Juhala EVL 2  238p.

Agilityn piirinmestarit:
Minikoirat welsh corgi cardigan FIN AVA Mandylay’s Noelle / Mirja Tiainen, 0 virhepistettä
Maxikoirat belgianpaimenkoira tervueren Walma / Nina Saajossalo, 0,72 vp.

Pystykorvien AVO-piirinmestari:
Suomenpystykorva Rajateeren Titta om. Keijo Hannus

Pohjoismaiden mestaruusottelu
Suomenpystykorva FIN K&MVA S KVA M-02 M-03 PM-04 Junnu om. Jukka Kytökorpi  PM 1.
Pohjanpystykorva FIN&S K&MVA M-03 Pakkasrustan Sindi om. Seppo Pohjanoksa  PM 4.

Vuoden 2004 agility-tulokas
Snautseri Tacillan Domitius om. Jonna Kuparinen

Vuoden TOKO-tulokas
Belgianpaimenkoira BH Hukkarullan Cepponen om. Maria Juhala

Vuoden tuomari-kilpailu

1. Heikki Lapinoja                               24
2. Juha Kippola                                   16
2. Jouko Anttila                                   16
4. Keijo Hannus                                   14
5. Seppo Pohjanoksa                         12
5. Seppo Hantula                                 12

Eniten kilpailukäyntejä kerännyt koirakko

1. Katri Helminen                               27 Pistettä
2. Jonna Kuparinen                           23
3.   Markku Moilanen                         17
3.  Anni Nisula                                     17
3.  Seppo Pohjanoksa                       17

Seuranmestaruudet
palkinnot kiertävät kunnes sama omistaja saa palkintoon kolme kiinnitystä

LAJI KOIRA TULOS OMISTAJA
Dreeverit Hessi AVO 2    62,17p. Matti Jaakola
Norjanharmaahirvikoira Teeriharjun Jetta VOI 1      81,00p Paavo Mattila   3.kiinnitys
Toko Belgianpaimenkoira Hukkarullan Beibi EVL 2    238,00p. Maria Juhala
Agility Welsh corgi cardiganMandylay’s Noelle 3 luokka  0 virhettä Mirja Tiainen
Suomenpystykorva Nörbacka Jehu                 77,00p. Seppo Hantula

Vuoden näyttelykoira kilpailu

  1. Bullmastiffi FIN MVA Bullcastle`s Red Knight om. Teemu Takanen, 62p.
  2. Suomenpystykorva Rajateeren Titta om. Keijo Hannus, 57p.
  3. Snautseri Tacillan Lorraine om. Jonna Kuparinen, 44p.
  4. Pohjanpystykorva FIN&S K&MVA M-03 Pakkasrustan Sindi om. Seppo Pohjanoksa, 40p.
  5. Leonberginkoira FIN MVA Lempileijonan Paniikki om. Anni Nisula, 26p.
  6. Snautseri Tacillan Domitius om. Jonna Kuparinen, 20p.
  7. Beagle Mertuan Kamu om. Jenna Kivi, 12p.
  8. Suomenpystykorva Orpopojan Napsu om. Helena Sydänmetsä-Anttila, 9p.
  9. Keskikokoinen villakoira Nutlee Watphra Keo om. Marika Tapio, 4p.
  10. Newfoundlandinkoira Aarnikarhun Tempero om. Sirpa Palo, 1p.

Vuoden harrastuskoira kilpailu

1. Belgianpaimenkoira FIN AVA & TVA JK2 BH Hukkarullan Beibi om. Maria Juhala, 69p.
2. Belgianpaimenkoira FIN AVA Creamcoat`s Allu om. Markku Moilanen, 65p.
2. Welsh Cogi Cardigan FIN AVA Mandylay`s Noelle om. Mirja Tiainen, 65p.
4. Bordercollie FIN AVA & TVA JK3 PPR1 Tending Trick Or Treat om. Katri Helminen, 60p.
4. Pumi FIN AVA & TVA Touhutuvan Tuhattaru om. Katri Helminen, 60p.
6. Welsh Cogi Cardigan Agicard`s Afrodite om. Mirja Tiainen, 57p.
7. Keskikokoinen villakoira Nutlee Watphra Keo om. Marika Tapio, 42p.
8. Snautseri Tacillan Domitius om. Jonna Kuparinen, 39p.
9. Berninpaimenkoira Charonjen Occean Fever om. Tiina Laakko, 37p.
10. Belgianpaimenkoira BH Hukkarullan Cepponen om. Maria Juhala, 15p

Vuoden käyttökoira kilpailu

1. Suomenpystykorva FIN K&MVA S KVA M-02 M-03 PM-04 Junnu om. Jukka Kytökorpi, 15p.
2. Pohjanpystykorva FIN&S K&MVA M-03 Pakkasrustan Sindi om. Seppo Pohjanoksa, 15p.
3. Suomenajokoira Jallu om. Kai Kivi, 11p.
4. Norjanharmaahirvikoira FIN KVA Teeriharjun Jetta om. Paavo Mattila, 10p.
5. Suomenpystykorva Rajateeren Tuuli om. Heikki Mehtätalo, 9p.
6. Suomenpystykorva FIN KVA Nörrbacka Jehu om. Seppo Hantula, 8p.
6. Suomenpystykorva FIN KVA Lexan Tiko om. Tapio Rauhala, 8p.
6. Suomenpystykorva FIN MVA Tupu om. Osmo Vanhala, 8p.
9. Suomenpystykorva FIN&S K&MVA Saitan Särmä om. Jorma Ängeslevä, 7p.

Vuoden kasvattajakilpailu

  1. Pohjanukon kennel om. Seppo Pohjanoksa

Vuonna 2004 saavutettu valion arvot
FIN MVA Leonberginkoira Lempileijonan Paniikki om. Anni Nisula
FIN MVA Dreeveri Hessi om. Matti Jaakola
FIN MVA Bullmastiffi Bullcastle`s Red Knight om. Teemu Takanen
FIN AVA Belgianpaimenkoira Creamcoaf s Allu om. Markku Moilanen
FIN AVA Belgianpaimenkoira Hukkarullan Beibi om. Maria Juhala
FIN KVA Suomenpystykorva Lexan Tiko, om. Tapio Rauhala
FIN KVA Norjanharmaahirvikoira Teeriharjun Jetta om. Paavo Mattila
S KVA Pohjanpystykorva Pakkasrustan Sindi om. Seppo Pohjanoksa