Ylivieskan Kennelseura r.y.
Koiraharrastusta vuodesta 1950

Vuoden koirat 2006

Piirinmestarit

Agility
Minikoirat
welsh corgi cardigan FIN AVA Mandylay´s Noelle / Mirja Tiainen, 0 virhepistettä

Medikoirat
kooikerhondje Estaika´s Ihana Ineta  / Hannu Männistö,  0 virhepistettä

Linnunhaukkukokeet
VOI-luokka
suomenpystykorvauros Junnu  om. Jukka Kytökorpi
AVO-luokka
suomenpystykorvanarttu Taipaleen Tiitu  om. Seppo Anttila

Vuoden tuomari-kilpailu
1.  Seppo Anttila    13 krt     = 26 pist.
2.  Jorma Ängeslevä    11+1 krt = 23 pist.
3.  Heikki Lapinoja    10 krt     = 20 pist.
4.  Ilkka Tuomikoski     9+1 krt  = 19 pist.
5.  Keijo Hannus     9 krt      = 18 pist.

Eniten kilpailukäyntejä kerännyt koirakko
1.   Sirpa Palo    21
2.  Seppo Pohjanoksa    17
3.  Anni Nisula    13
4.  Outi Junno    12
4.  Jonna Kuparinen    12
4.  Markku Moilanen    12

Seuranmestaruudet  (palkinnot kiertävät kunnes sama omistaja saa palkintoon kolme kiinnitystä)
LAJI            KOIRA                                                  TULOS                  OMISTAJA
AGILITY        Kooikerhondje Estaika´s Ihana Ineta  Medikoirat 0 virhepist. Hannu Männistö
DREAJ           Dreeveri        Hessi                         AVO0   8,50 p.                        Matti Jaakola
HIRV              Harmaanorjanhirvikoira Teeriharjun Jetta   VOI 1  78 p.           Paavo Mattila
LINT               Suomenpystykorva        Lexan Tiko       VOI 1   79 p.                Tapio Rauhala

Vuoden 2006 agility-tulokas
Bordercollie  Durante Perfectus  om. Markku Moilanen

Vuoden näyttelykoira kilpailu
1.  Pohjanpystykorva Fin & S  K&Mva M-03  Pakkasrustan Sindi  om. Seppo & Henna Pohjanoksa    48 p.
2. Pohjanpystykorva  Fin Mva  Vili  om. Pentti Veikkolainen                                                  27 p.
3. Suomenpystykorva Uuventien Tiia  om. Keijo Hannus                                                        20 p.
4. Lapinporokoira Fin Mva  Benjami  om. Henna ja Seppo Pohjanoksa                             17 p.
5. Suomenpystykorva Fin Mva  Pahkapirtin Noora  om. Heikki Lapinoja                        15 p.
6. Leonberginkoira Fin & S & Rus Mva, Newskiy Winner 05  Lempileijonan Paniikki  om. Anni Nisula    11 p.
7. Suomenajokoira  Pallinaaman Cindy  om. Ari Tiainen                                                             9 p.
8. Newfoundlandinkoira   Newf Mermaid Dali  om. Sirpa Palo                                                  8 p.
9. Newfoundlandinkoira  Honkanallen Mafalda  om. Esko Huttunen                                      5 p.
10. Englanninspringerspanieli  Adamant´s West Side Story  om. Satu Hautakoski           1 p.

Vuoden harrastuskoira kilpailu
1. Kooikerhondje Estaika´s Ihana Ineta   om. Hannu Männistö                                63 p
2. Welsh corgi cardigan FIN AVA Mandylay´s Noelle  om. Mirja Tiainen            63 p.
3. Welsh corgi cardigan FIN AVA Agicard´s Afrodite  om. Mirja Tiainen            62 p.
3. Bordercollie  Fin & S Ava, S Ava(H), Fin Tva, JK3  Tending Trick Or Treat om. Katri Helminen    62 p.
5. X-rotuinen  Ronja  om. Outi Junno                                                                                  60 p.
6. Snautseri  Tacillan Domitius  om. Jonna Kuparinen                                                57 p.
7. Sileäkarvainennoutaja  Noanarkin Macaca Silenius  om. Mirja Tiainen           55 p.
8. Bordercollie  Durante Perfectus  om. Markku Moilanen                                        37 p.
9. Snautseri Tacillan Lorraine  om.  Jonna Kuparinen                                                 30 p.
10. Lyhytkarvainen hollanninpaimenkoira Shire´s Eowyn  om. Miia Simonen        10 p.

Vuoden käyttökoira kilpailu
1.  Jämtlanninpystykorva Hernekallion Melu om. Veikko Sipilä                   (285,5 p.)    15 p.
2.  Suomenajokoira  Jallu  om. Kai Kivi                                                     (272,41 p.)    15 p.
3.  Jämtlanninpystykorva Vasamasan Osku om. Veli-Heikki Moilanen        (254 p.)    15 p.
4.  Suomenpystykorva  Lexan Tiko Fin Kva om. Tapio Rauhala                      (245 p.)    15 p.
5.  Suomenpystykorva  Pikku-Pietun Halli  Fin Mva & Kva  om. Markku Nikkinen        13 p.
6.  Suomenpystykorva  Junnu  Fin K&Mva, S Kva, M-02-03, PM-04  om. Jukka Kytökorpi        11 p.
7.  Suomenpystykorva Tallaukko Peija om. Olli Silvennoinen               9 p.
8.  Suomenajokoira  Pallinaaman Bertta  om. Ari Tiainen                     8 p.

9.  Pohjanpystykorva  Pakkasrustan Sindi  om. Henna ja Seppo Pohjanoksa            6 p.

Vuoden kasvattajakilpailu
1. Pohjanukon kennel, om. Seppo ja Henna Pohjanoksa                                     12 p.
Pohjanukon Taru      VOI 1  82p.                                                                  (4 p.)
Pohjanukon Nanna  AVO 1 75p.,  EUV-06, ERI 1, Sert * 5, Rop            (4 p.)
Pohjanukon Piku       AVO 3  48p.,  ERI 1, Sert, Rop                          (4 p.)

2. Vasamasan kennel, om. Matti Isokoski            11 p.
Vasamasan Emma   VOI 1  78,5 p.  (4 p.)
Vasamasan Osku      VOI 1  87  p.    (4 p.)
Vasamasan Ronja     AVO 1  82 p.   (3 p.)