Ylivieskan Kennelseura r.y.
Koiraharrastusta vuodesta 1950

Vuoden koirat 2007

Piirinmestarit
Agility
Minikoirat
kooikerkondje FIN AVA Estaika´s Ihana Ineta / Hannu Männistö, 0 virhepistettä

Maxikoirat
bordercollie FIN & S AVA, S AVA (H), FIN TVA, JK3 Tending Trick or Treat / Katri Helminen

Linnunhaukkukokeet
AVO-luokka
suomenpystykorvanarttu Taipaleen Tiitu  om. Seppo Anttila

Dreevereiden piirimestari
Dreeveri  Hessi  om. Matti Jaakola

Vuoden tuomari-kilpailu
1.  Keijo Hannus    12 krt     = 24 pist.
2.  Seppo Pohjanoksa     9  krt     = 18 pist.
3.  Jorma Ängeslevä     7  krt     = 14 pist.
3.  Seppo Anttila     7  krt     = 14 pist.
5.  Heikki Lapinoja            6+1 krt  = 13 pist.

Eniten kilpailukäyntejä kerännyt koirakko
1.  Markku Moilanen    17
1.  Hannu Männistö    17
3.  Mirja Tiainen    15
4.  Seppo Pohjanoksa    14
5.  Outi Junno    13

Seuranmestaruudet  (palkinnot kiertävät kunnes sama omistaja saa palkintoon kolme kiinnitystä)
LAJI            KOIRA                                                  TULOS                  OMISTAJA
AGILITY        Welsh Corgi Cardigan Agicard´s Afrodite  Minikoirat                Mirja Tiainen
DREAJ           Dreeveri        Hessi                         VOI1   77,32 p.                Matti Jaakola
HIRV              Harmaanorjanhirvikoira Väkkäräsalon Rysä  VOI 1  86 p.        Markku Känsälä
LINT               Suomenpystykorva    Taipaleen Tuisku  VOI 1   82 p.                   Kimmo Paavola

Vuoden 2007 agility-tulokas
Welsh Corgi Cardigan  Agicard´s Bumblebee  om. Mirja Tiainen

Vuoden 2007 toko-tulokas
Kooikerhondje  Estaika´s Ihana Ineta  ohjaaja Henna-Mari Männistö

Vuoden näyttelykoira kilpailu
1.  Dreeveri   Drevmarkens Likka   om. Seppo & Henna Pohjanoksa            54 p.
2. Lapinporokoira Fin Mva  Benjami   om. Seppo & Henna Pohjanoksa            39 p.
3. Suomenpystykorva Fin Mva Taipaleen Tuisku  om. Kimmo Paavola            20 p.
4. Suomenpystykorva Fin Mva  Uuventien Tiia  om. Keijo Hannus            15  p.
5.Pohjanpystykorva Fin& S K & Mva M-03 Pakkasrustan Sindi  om. Seppo & Henna Pohjanoksa    13  p.
6. Newfoundlandinkoira  Aarnikarhun Gimme Gimme  om. Esko Huttunen         10 p.
7. Newfoundlandinkoira  Newf Mermaid Dali  om. Sirpa Palo              5 p.
8. Suomenajokoira  Pallinaaman Cindy  om. Ari Tiainen                   3 p.
9. Englanninspringerspanieli  Adamant´s West Side Story  om. Satu Hautakoski                                 2 p.
10. Sileäkarvainennoutaja  Noanarkin Macaca Silenius   om.  Mirja Tiainen                              1 p.

Vuoden agilitykoira kilpailu
1.  Kooikerhondje  Fin Ava  Estaika´s Ihana Ineta   om. Hannu Männistö               116 p.
2. Bordercollie  Fin & S Ava, S Ava(H), Fin Tva, JK3  Tending Trick or Treat  om. Katri Helminen    107 p.
3. Welsh corgi cardigan Fin Ava Agicard´s Afrodite  om. Mirja Tiainen            106 p.
3. X-rotuinen  Ronja  om. Outi Junno                    100 p.
5 .Sileäkarvainennoutaja  Noanarkin Macaca Silenius  om. Mirja Tiainen              65 p.
6. Welsh corgi cardigan Fin Ava Mandylay´s Noelle  om. Mirja Tiainen              50 p.
7. Welsh corgi cardigan Agicard´s Bumblebee  om. Mirja Tiainen              36 p.
8. Bordercollie  Durante Perfectus  om. Markku Moilanen                  28 p.
9. Snautseri Tacillan Lorraine  om.  Jonna Kuparinen                  26 p.

Vuoden käyttökoira kilpailu
1. Pohjanpystyk  Fin&S  Mva&Kva,M-03 Pakkasrustan Sindi om.Seppo & Henna Pohjanoksa (267 p.)      15 p.
2. Harmaa Norjanhirvikoira Väkkäräsalon Rysä  om. Markku Känsälä        (263,5 p.)    15 p.
3. Suomenpystykorva Fin & S Kva  Tallaukko Peija om. Olli Silvennoinen        (253 p.)    15 p.
4. Jämtlanninpystykorva  Vasamasan Jeri  om. Jussi Isokoski         (248 p.)    15 p.
5. Jämtlanninpystykorva  Fin Kva Vasamasan Osku  om. Veli-Heikki Moilanen     (246,5 p.)    13 p.
6. Jämtlanninpystykorva  Fin Kva Ruskametsän Asser   om. Olavi Hintsala     (237 p.)        13 p.
7. Suomenpystykorva Fin Mva & Kva  Pikku-Pietun Halli  om. Markku Nikkinen    (225 p.)    13 p.
8.Venäjänajokoira  x Matverin Rosa  om. Matti Jaakola             (174,75 p.)      10 p.

9. Suomenpystykorva  Fin Mva  Taipaleen Tuisku  om. Kimmo Paavola          (160 p.)     10 p.
10. Dreeveri  x Hessi   om. Matti Jaakola                      9 p.

Vuoden kasvattajakilpailu
1. Pohjanukon kennel, om. Seppo ja Henna Pohjanoksa                             12 p.
Pohjanukon Toivo     VOI 1  80p., näyt. 1 / 2, Sa, PU 4, Sert                   (4 p.)
Pohjanukon Kea        VOI 1 75p., VOI 1 75p., VOI 1 77p., +S KVA,näyt.  1 / 2     (4 p.)
Pohjanukon Nanna   VOI 1 75p., Kans Mva, S Mva                                 (4 p.)