Ylivieskan Kennelseura r.y.
Koiraharrastusta vuodesta 1950

Vuoden koirat 2009

Piirinmestarit

Agility
Minikoirat
kooikerhondje Fi AVA  Estaika’s Ihana Ineta / Hannu Männistö

Linnunhaukkukokeet
VOI-luokka
suomenpystykorva Taipaleen Tuisku om. Kimmo Paavola
AVO-luokka
länsisiperianlaika  Karangon Odessa  om. Minna Jalonen

Dreevereiden ajokoe
VOI-luokka
Dreeveri  Hessi  om. Matti Jaakola
AVO-luokka
Dreeveri  Tessalon Ellu  om. Jukka ja Timo Alahäivälä

Vuoden tuomari-kilpailu
1.  Kai Kivi           16 krt     = 32 pist.
2.  Heikki Lapinoja    14 krt     = 28 pist.
3.  Seppo Pohjanoksa    13 krt     = 26 pist.
4.  Keijo Hannus       10 krt     = 20 pist.
4.  Olli Silvennoinen         10 krt     = 20 pist.
6.  Markku Nikkinen       9+1 krt    = 19 pist.

Eniten kilpailukäyntejä kerännyt koirakko
1.  Hannu Männistö/Neta  27
2.  Sirpa Palo/Hero             25
3.  Mirja Tiainen/Alma      24
4.  Mirja Tiainen/Tessa      21
5.  Tapio Rauhala                 10

Seuranmestaruudet  (palkinnot kiertävät kunnes sama omistaja saa palkintoon kolme kiinnitystä)
LAJI            KOIRA                                                  TULOS                  OMISTAJA
AGILITY        Kooikerhondje Estaika’s Ihana Ineta          Minikoirat                Hannu Männistö
DRAJ              Dreeveri        Hessi                              VOI1   87,89 p.          Matti Jaakola
AJOK/paljasmaa Venäjänajokoira  Matverin Sointu     AVO2  62,42 p.          Petri Hautakoski
AJOK/lumi   Suomenajokoira  Perävaaran Piuti             AVO2 69,50 p.          Toni ja Sami Seppälä
HIRV              Jämtlanninpystykorva  Vasamasan Osku VOI1  93 p.                Veli-Heikki Moilanen
LINT               Pohjanpystykorva   Vili                                 VOI1  82 p.                  Pentti Veikkolainen

Vuoden näyttelykoira kilpailu
1.  Suomenajokoira Fi Mva Mannikarin Kusti   om. Jarkko ja Jaakko Pehkonen        35 p.
2.  Berninpaimenkoira  Fi Mva& JV-06  Riccarron Nano Nano  om. Maarit ja Juha Tuomikoski    35 p.
3.  Newfoundlandinkoira  Newf Mermaid Here I Come  om. Sirpa Palo                               30 p.
4.  Dreeveri  Fi Mva  Drevmarkens Likka  om. Seppo ja Henna Pohjanoksa                                                      28 p.
5.  Suomenajokoira  Pallinaaman Sindy  om.  Ari Tiainen                                                                                      23 p.
6.  Sileäkarvainennoutaja  Noanarkin Macaca Silenius  om. Mirja Tiainen             17 p.
7.  Länsisiperianlaika Karangon Odessa  om. Minna Jalonen                      14 p.
8.  Jämtlanninpystykorva  Fi Kva Jalakavan Remu  om. Veli-Heikki Moilanen        13 p.
9.  Hovawart  BH TK 1 Hoffenheimin Bulvanus  om. Sanna Himanka               10 p.
9.  Welsh Corgi Cardigan  Fi Ava  Agicard’s Afrodite  om. Mirja Tiainen            10 p.
9.  Lapinporokoira  Fi Mva  Benjami  om. Seppo ja Henna Pohjanoksa            10 p.

 

Vuoden harrastuskoira kilpailu
1.  Kooikerhondje  Fi Ava  Estaika´s Ihana Ineta  ohjaaja Henna-Mari Männistö  (SM-1 nuorten)    13 p.
2.  Hovawart  BH TK1  Hoffenheimin Bulvanus  ohjaaja Sanna Himanka            13 p.

Vuoden agilitykoira kilpailu
1.  Kooikerhondje  Fi Ava  Estaika´s Ihana Ineta   om. Hannu Männistö               107 p.
2. Welsh Corgi Cardigan  Fi Ava Agicard´s Afrodite  om. Mirja Tiainen            105 p.
3. Sileäkarvainennoutaja  Noanarkin Macaca Silenius  om. Mirja Tiainen             60 p.
4. Welsh Corgi Cardigan Agicard´s Bumblebee  om. Mirja Tiainen             46 p.

Vuoden agility -tulokas
Bostoninterrieri  Andy’s Joy Tittatuulispää  om. Paula Simonen

Vuoden käyttökoira kilpailu
1. Suomenpystykorva Lexan Ralli  om. Tapio Rauhala                                          (254 p.)           15 p.
2. Pohjanpystykorva Fi Kva & Mva   Vili   om. Pentti Veikkolainen                       (252 p.)     15 p.
3. Pohjanpystykorva Fi&Se Mva&Kva,M-03 Pakkasrustan Sindi om. Seppo&Henna Pohjanoksa (246p)     15 p.
4. Venäjänajokoira  Fi Kva & Mva  Matverin Rosa  om. Matti Jaakola           (237,25 p.)         13 p.
5. Suomenajokoira  Fi Kva  Pallinaaman Bertta om. Ari Tiainen             (233,62 p.)     13 p.
6. Suomenajokoira   Metsonperän Lirppu  om.  Aimo Tiainen                  (227,08p.)     13 p.
7. Jämtlanninpystykorva  Fi Kva  Vasamasan Osku  om. Veli-Heikki Moilanen    (179 p.)     10 p.
8. Harmaa norjanhirvikoira  Fi Kva  Jarre  om. Pentti Sorvisto        (161 p.)     10 p.
9. Suomenpystykorva  Fi Kva  Taipaleen Tuisku om. Kimmo Paavola        (217 p.)       9 p.
10. Venäjänajokoira      Matverin Sointu  om. Petri Hautakoski        (187,3 p.)       7 p.

 

Vuoden kasvattajakilpailu
1. Pohjanukon kennel, om. Seppo ja Henna Pohjanoksa                             12 p.
Pohjanukon Nanna   VOI 1  86p., näyt. Eri 2                                      (4 p.)
Pohjanukon Salama  VOI 3 60p.,  näyt. Eri1, Pu 2, Varasertti, Vara-Cacib    (4 p.)
Pohjanukon Tuima   VOI 1 78p.  näyt. 1/1 Sa, Pu 1, Sert, Rop, BIS 2                     (4 p.)