Ylivieskan Kennelseura r.y.
Koiraharrastusta vuodesta 1950

Vuoden koirat 2010

Piirinmestarit

Agility
Minikoirat
kooikerhondje FIN & SE AVA, FI AVA-H  Estaika’s Ihana Ineta / Hannu Männistö

Linnunhaukkukokeet
VOI-luokka
pohjanpystykorva Vili  om. Pentti Veikkolainen
AVO-luokka
suomenpystykorva Rieskamaan Jurre  om. Jukka Kytökorpi

Dreevereiden ajokoe
AVO-luokka
Dreeveri  Tessalon Kiti  om. Jukka ja Timo Alahäivälä

Vuoden tuomari-kilpailu
1.  Jorma Ängeslevä        15+0 = 30 pist.
1.  Kai Kivi                15+0 = 30 pist.
3.  Seppo Pohjanoksa        12+0 = 24 pist.
4.  Olli Silvennoinen            11+0 = 22 pist.
4.  Heikki Lapinoja            11+0 = 22 pist.
6.  Keijo Hannus              8+0 = 16 pist.
7.  Seppo Anttila              6+2 = 14 pist.
8.  Tapio Rauhala               5+2 = 12 pist.
9.  Jari Saviluoto              4+0 = 8 pist.
9.  Pentti Veikkolainen          3+2 = 8 pist.
9.  Heikki Mehtätalo              3+2 = 8 pist.

Eniten kilpailukäyntejä kerännyt koirakko
1.  Hannu Männistö/Neta        29
2.  Sirpa Palo/Hero            21
3.  Mirja Tiainen/Panda        20
4.  Mirja Tiainen/Alma        18
5.  Ilkka Tuomikoski/Raiku        15
6.  Seppo Pohjanoksa/Sindi        13
7.  Olli Silvennoinen/Jieva         9
8.  Anni Nisula/Lissu         8
8.  Jonna Kuparinen/Ruuti         8
8.  Tapio Rauhala/Ralli         8

Seuranmestaruudet  (palkinnot kiertävät kunnes sama omistaja saa palkintoon kolme kiinnitystä)
LAJI            KOIRA                                                                    TULOS                  OMISTAJA
DRAJ              Dreeveri    Juholan Kusti                      AVO2  64,88 p.          Sauli Lämsä
BEAJ          Beagle    Diki                    BEAJ-3 49,13 p.        Sami Pylväs
AJOK/paljasmaa Suomenajokoira  Pallinaaman Cindy        AVO2  68,92 p.          Ari Tiainen
HIRV              Jämtlanninpystykorva  Vasamasan Osku  VOI1   81,5 p.            Veli-Heikki Moilanen
LINT               suomenpystykorva Rieskamaan Jurre     AVO1   89 p.                 Jukka Kytökorpi

Vuoden agilitykoira kilpailu
1.  Kooikerhondje  Fi & Se Ava, FI Ava-H  Estaika´s Ihana Ineta   om. Hannu Männistö          166 p.
2.  Welsh Corgi Cardigan   Agicard´s Bumblebee    om. Mirja Päivärinne                   90 p.
3.  Welsh Corgi Cardigan  Fi Mva, Fi Ava  Agicard’s Afrodite  om. Mirja Päivärinne                  86 p.
4.  Bostoninterrieri  Fi Mva  Andy’s Joy Tittatuulispää  om. Paula Simonen                  60 p.
5.  Welsh Corgi Cardigan  Pirtek Jawhar  om. Soile Kallio                           28 p.
6.  Bordercollie  Fi Ava   Durante Perfectus  om. Markku Moilanen                      25 p.  7.  Cockerspanieli  Allway’s Hasty Tan  om. Maaret Säily                             20 p.
8.  Bordercollie BH PPR1 PAIM 1  Tending Dasher  om. Katri Helminen                       15 p.
9. Sileäkarvainennoutaja Noanarkin Macaca Silenius  om. Mirja Päivärinne                      15 p.

Vuoden harrastuskoira kilpailu
1.  Hovawart  BH TK 1 TK 2  Hoffenheimin Bulvanus   om. Sanna Himanka             28 p.

Vuoden käyttökoira kilpailu
1. Suomenpystykorva Fi Kva   Lexan Ralli  om. Tapio Rauhala                         (252 p.)         15 p.
2. Suomenajokoira Fin Mva,Fi Kva Mannikarin Kusti om. Jarkko ja Jaakko Pehkonen (251,33 p.)      15 p.
3. Suomenpystykorva Rieskamaan Jurre  om. Jukka Kytökorpi            (239 p.)      13 p.
4. Pohjanpystykorva Fin Kva & Mva  Vili  om. Pentti Veikkolainen            (238 p.)      13 p.
5. Suomenpystykorva  Kirjalan Raiku  om. Ilkka Tuomikoski            (234 p.)      13 p.
6. Pohjanpystykorva Fin,S Kva&Mva,M-03 Pakkasrustan Sindi om.Henna & Seppo Pohjanoksa(233p)13p

7. Suomenpystykorva  Peijakkaan Jieva   om. Olli Silvennoinen            (215 p.)      13 p.
8. Beagle Diki  om. Sami Pylväs                            (202,84 p.)      11 p.
9. Suomenajokoira Fi Kva  Metsonperän Lirppu  om. Aimo Tiainen            (181,34 p.)      10 p.
10. Harmaanorjanhirvikoira  Kaivoskummun Elmeri  om. Matti Perälä        (154 p.)      10 p.

Vuoden näyttelykoira kilpailu
1.  Lapinporokoira Fin Mva Benjami  om. Henna ja Seppo Pohjanoksa                     64 p.
2.  Newfoundlandinkoira Fi & Ee & Lv Mva   Newf Mermaid Here I Come  om. Sirpa Palo        54 p.
3.  Snautseri Fi Mva  Tacillan Yes of Course  om. Jonna Kuparinen                   46 p.
4.  Welsh Corgi Cardigan Fi Mva Fin Ava  Agicard’s Afrodite  om.  Mirja Päivärinne               44 p.
5.  Snautseri Fin & Se & Ee & Kans Mva  Tacillan Lorraine  om. Jonna Kuparinen               36 p.
6.  Leonberginkoira Fin & S & Rus Mva, RKF V-05  Lempileijonan Paniikki om. Anni Nisula          28 p.
7.  Suomenpystykorva  Kirjalan Raiku  om. Ilkka Tuomikoski                          25 p.
8.  Pohjanpystykorva Fin & S Kva & Mva,Mva M-03 Pakkasrustan Sindi om. Henna & Seppo Pohjanoksa      21 p.
9.  Suomenpystykorva Pahkapirtin Ilona  om. Heikki Lapinoja                             20 p.
10. Leonberginkoira  Pinbiittan Merisade  om. Anni Nisula                              15 p.

Vuoden kasvattajakilpailu
1. Matverin kennel,  om. Matti Jaakola                        21 p.
Dreeveri,  Matverin Linda  FIN39034/06     90,71p. + EH            (7 p.)
Dreeveri,  Matverin Peikko  FIN25684/09    84,79p. + EH            (7 p.)
Dreeveri,  Matverin O-mauri  FIN31199/08  82,79p. + EH            (7 p.)

2. Pohjanukon kennel, om. Seppo ja Henna Pohjanoksa                         21 p.
Pohjanpystykorva,  Pohjanukon Tuima  S48783/2007 VOI1 85p. + ERI    (8 p.)
Pohjanpystykorva,  Pohjanukon Tuisku FIN34336/07  VOI1 83p.         (5 p.)
Pohjanpystykorva,  Pohjanukon Nanna  FIN27188/04  VOI1  80p. + ERI     (8 p.)