Ylivieskan Kennelseura r.y.
Koiraharrastusta vuodesta 1950

Vuoden koirat 2011

Piirinmestarit

Agility
Minikoirat
kooikerhondje FIN & SE AVA, FI AVA-H  Estaika’s Ihana Ineta / Hannu Männistö

Linnunhaukkukokeet
VOI-luokka
suomenpystykorva  Hilipan Tellu  om. Seppo Anttila
suomenpystykorva  Tallaukon Peija  om. Olli Silvennoinen

Dreevereiden ajokoe
VOI-luokka
Dreeveri  Tessalon Kiti  om. Jukka ja Timo Alahäivälä

Ajokoirien ajokoe
Suomenajokoira Muurivuoren Rysky om. Ari Vähäkangas

Seuranmestaruudet  (palkinnot kiertävät kunnes sama omistaja saa palkintoon kolme kiinnitystä)
LAJI            KOIRA                                                                    TULOS                 OMISTAJA
AJOK/lumi       Suomenajokoira Vihtavuoren Jopu           AJOK-1 79,42 p.             Pentti Isokoski
LINT               Suomenpystykorva Lexan Ralli                           VOI1  96 p.                 Tapio Rauhala
*DRAJ             Dreeveri Matverin Pösö                   Draj VOI3 56,33p.                Katja ja Jesse Murto

Vuoden tuomari-kilpailu
1.  Seppo Pohjanoksa        14+0 = 28 pist.
2.  Jorma Ängeslevä        12+0 = 24 pist.
2.  Keijo Hannus        12+0 = 24 pist.
4.  Seppo Anttila          9+0 = 18 pist.
4.  Olli Silvennoinen          9+0 = 18 pist.
4.  Heikki Lapinoja          9+0 = 18 pist.
7.  Pentti Veikkolainen           5+0 = 10 pist.
7.  Tapio Rauhala           5+0 = 10 pist.
7.  Ilkka Tuomikoski          5+0 = 10 pist.
10. Eeva Silvennoinen          4+0 =  8 pist.

Eniten kilpailukäyntejä kerännyt koirakko
1.  Markku Moilanen/Bessi        20
2.  Hannu Männistö/Neta        19
3.  Jonna Kuparinen/Ruuti        18
4.  Sirpa Palo/Hero            16
5.  Mirja Tiainen/Panda        14
6.  Mirja Tiainen/Tessa        12
7.  Ilkka Tuomikoski/Raiku        10
7.  Osmo Vanhala/Paukku        10
9.  Anni Nisula/Lissu             9
9. Mirja Päivärinne/Myy         9
11. Mirja Päivärinne/Alma          8

Vuoden agilitykoira kilpailu
1.  Bordercollie  Fi Ava & Ava-H  Durante Perfectus  om. Markku Moilanen             115 p.
2.  Kooikerhondje  Fi & Se Ava, FI Ava-H  Estaika´s Ihana Ineta   om. Hannu Männistö          107 p.
3.  Sileäkarvainennoutaja Fi Ava Elvenpath’s Little Raindrop  om. Outi Junno              80 p.
4.  Snautseri  Fi Mva Tacillan Yes of Course  om. Jonna Kuparinen                  59 p.
5.  Welsh Corgi Cardigan Fi Mva, Fi Ava & Ava-H Agicard’s Afrodite om. Mirja Päivärinne           20 p.

Vuoden agility -tulokas
Manchesterinterrieri Bonwild Kissin’ Dynamite om. Fiia-Maria Kivioja

Vuoden käyttökoira kilpailu
1. Suomenajokoira Fi Kva Muurivuoren Rysky om. Ari Vähäkangas        (271,13p.)      15 p.
2. Suomenpystykorva Rieskamaan Jurre om. Jukka Kytökorpi            (269p.)          15 p.
3. Jämtlanninpystykorva Fi Kva Vasamasan Osku om. Veli-Heikki Moilanen    (269p.)          15 p.
4. Suomenpystykorva Fi Kva & Mva Kirjalan Raiku om. Ilkka Tuomikoski        (258p.)          15 p.
5. Suomenpystykorva Fi Kva Lexan Ralli om. Tapio Rauhala            (263p.)          13 p.
6. Dreeveri Fin Kva & Mva Drevmarkens Likka om. Seppo ja Henna Pohjanoksa    (225,03p.)      13 p.
7. Suomenpystykorva Fi Kva Peijakkaan Jieva om. Olli Silvennoinen        (224p.)          13 p.
8. Suomenpystykorva Fin Mva,Fi Kva Taipaleen Tuisku om. Kimmo Paavola    (223p.)          13 p.
9. Suomenpystykorva Fin & S Kva Tallaukko Peija om. Olli Silvennoinen        (222p.)          13 p.
10. Suomenpystykorva Paukku om. Osmo Vanhala                (230p.)          11 p.

Nestorin palkinto  
Suomenpystykorva Paukku  om. Osmo Vanhala

Vuoden näyttelykoira kilpailu
1.  Newfoundlandinkoira Fi & Ee & Lv Mva   Newf Mermaid Here I Come  om. Sirpa Palo        29 p.
2.  Suomenajokoira Fi Mva Pallinaaman Cindy  om. Ari Tiainen                    24 p.
3.  Leonberginkoira Fi Mva Pinbiittan Merisade  om. Anni Nisula                    22 p.
3.  Sileäkarvainennoutaja Fi Mva Noanarkin Macaca Silenius  om. Mirja Päivärinne            22 p.
5.  Leonberginkoira Fin & S & Rus Mva, RKF V-05  Lempileijonan Paniikki om. Anni Nisula        20 p.
6.  Welsh Corgi Cardigan Fi Mva, Fi Ava & Ava-H Agicard’s Afrodite  om. Mirja Päivärinne        19 p.
6.  Suomenpystykorva  Fi Mva & Kva  Kirjalan Raiku om. Ilkka Tuomikoski            19 p.
8.  Venäjänajokoira  Matverin Tatár  om. Matti Jaakola                        18 p.
8.  Dreeveri  Laitumen Iita om. Jaakko ja Jarkko Pehkonen                    18 p.
10. Suomenpystykorva Fi Kva Peijakkaan Jieva  om. Olli Silvennoinen                 9 p.

Vuoden kasvattajakilpailu
1. Pohjanukon kennel, om. Seppo ja Henna Pohjanoksa                             23 p.
Pohjanpystykorva,  Pohjanukon Touhu  FI21348/09   Draj AVO1 80,04p. + ERI    (8 p.)
Pohjanpystykorva,  Pohjanukon Aapo    FI25129/09   Lint AVO1 75p. + ERI         (8 p.)
Pohjanpystykorva,  Pohjanukon Nanna  FIN27188/04 Lint VOI2  72p. + ERI         (7 p.)

2. Matverin kennel,  om. Matti Jaakola                            17 p.
Venäjänajokoira, Matverin Sointu  ER39024/06     AVO1 79,38p.             (5 p.)
Dreeveri,  Matverin Ootappa         FIN31200/08    VOI1 91,97p. + EH            (7 p.)
Dreeveri,  Matverin Pösö              FI25680/09      AVO1 79,50p.            (5 p.)