Ylivieskan Kennelseura r.y.
Koiraharrastusta vuodesta 1950

Vuoden koirat 2012

Piirinmestarit
Agility
Minikoirat
kooikerhondje FIN & SE AVA, FI & SE AVA-H  Estaika’s Ihana Ineta / Hannu Männistö

Dreevereiden ajokoe
VOI-luokka
Dreeveri  Tessalon Kiti  om. Jukka ja Timo Alahäivälä

Linnunhaukkukokeet
AVO-luokka
Länsisiperianlaika Cenweilers Elrond om. Hannu Jylhä

Seuranmestaruudet  (palkinnot kiertävät kunnes sama omistaja saa palkintoon kolme kiinnitystä)
LAJI            KOIRA                                                                    TULOS                 OMISTAJA
AJOK/paljasmaa Suomenajokoira Pallinaaman Cindy           AJOK-1 76,38 p.             Ari Tiainen
HIRV             Jämtlanninpystykorva Jalakavan Remu           HIRV-1  94 p.                 Veli-Heikki Moilanen
LINT               Pohjanpystykorva Vili                                       VOI1 79  p.                 Pentti Veikkolainen
Vuoden tuomari-kilpailu  
1.  Jorma Ängeslevä        11+1 = 23 pist.
2.  Seppo Pohjanoksa          9+0 = 18 pist.
3.  Keijo Hannus          8+0 = 16 pist.
3.  Heikki Lapinoja          8+0 = 16 pist.
3.  Ilkka Tuomikoski          8+0 = 16 pist.
6.  Tapio Rauhala          7+0 = 14 pist.
7.  Tommi Kesti           6+0 = 12 pist.
8.  Merja Tiainen          5+0 = 10 pist.
9.  Pentti Veikkolainen          4+0 =  8 pist.
10.  Kimmo Paavola          3+0 =  6 pist.
10.  Markus Koskela          3+0 =  6 pist.

Eniten kilpailukäyntejä kerännyt koirakko
1.  Fiia-Maria Kivioja /Lusmu        25
2.  Mirja Päivärinne /Myy        21
3.  Markku Moilanen /Bessi        20
3.  Outi Junno /Demi            20
5.  Hannu Männistö /Neta        19
5.  Paula Simonen /Tiiru        19
7.  Mirja Päivärinne /Tessa        17
8.  Mirja Päivärinne /Panda        13
8.  Sirpa Palo /Hero            13
10. Keijo Hannus /Ukko        11

Vuoden agilitykoira kilpailu
1.  Kooikerhondje Fi & Se Ava, Fi & Se Ava-H Estaika’s Ihana Ineta  om. Hannu Männistö        131 p.
2.  Sileäkarvainennoutaja Fi Ava Elvenpath’s Little Raindrop  om. Outi Junno            105 p.
3.  Bordercollie Fi Ava & Ava-H  Durante Perfectus  om. Markku Moilanen                        100 p.
4.  Tanskalais-ruotsalainenpihakoira  Nybygårds Passliga Pamela om. Paula Simonen          36 p.
5.  Manchesterinterrieri  Bonwild Kissin’ Dynamite  om. Fiia-Maria Kivioja                   34 p.

Vuoden agility -tulokas  
Dalmatiankoira Zabavan Durriken  om. Heidi Sandholm

Vuoden käyttökoira kilpailu  
1. Dreeveri Fi kva Tessalon Kiti om. Timo ja Jukka Alahäivälä            (252,15p.)      15 p.
2. Harmaa norjanhirvikoira Fi Kva&Mva Rajateeren Venla om. Heikki Mehtätalo    (250p.)          15 p.
3. Suomenpystykorva Fi Kva Rieskamaan Jurre om. Jukka Kytökorpi        (247p.)          15 p.
4. Suomenajokoira Perävaaran Piuti  om. Toni ja Sami Seppälä            (239,4p.)      13 p.
5. Suomenpystykorva Fi Kva Metsokorven Paukku om. Osmo Vanhala        (232p.)          13 p.
6. Pohjanpystykorva Fin Mva & Fi Kva  Vili  om. Pentti Veikkolainen        (222p.)            13 p.
7. Suomenpystykorva Fi Kva Hilipan Tellu om. Seppo Anttila            (229p.)          11 p.
8. Suomenpystykorva Fi Mva Ukkonoan Ukko om. Keijo Hannus            (217p.)          11 p.
9. Suomenpystykorva Fi Kva Lexan Ralli  om. Tapio Rauhala            (208p.)          11 p.
10. Jämtlanninpystykorva Rovavaaran Pera om. Heikki Niskanen            (174,5p.)      10 p.
11. Dreeveri Fi Kva & Mva Drevmarkens Likka om. Seppo ja Henna Pohjanoksa    (158,28p.)      10 p.

Nestorin palkinto  
Suomenpystykorva Peijakkaan Kettutyttö om. Olli Silvennoinen

Vuoden näyttelykoira kilpailu
1.  Newfoundlandinkoira Fi & Ee & Lv & No & Se & Pohj Mva Newf Mermaid Here I Come  om. Sirpa Palo     84 p.
2.  Kiinanharjakoira Fi&Ee&Cy&Md&Mk&Me&Az Mva&LvJMva Silent Key’s Nightless Night om. Tanja Ahola     84 p.
3.  Suomenpystykorva Fi Mva Ukkonoan Ukko  om. Keijo Hannus                        37 p.
4.  Suomenpystykorva Fi Mva & Kva Peijakkaan Jieva  om. Olli Silvennoinen                23 p.
5.  Suomenpystykorva Fi Mva & Kva Kirjalan Raiku  om. Ilkka Tuomikoski                    19 p.
6.  Länsisiperianlaika Djura  om. Minna Jalonen                                10 p.
7.  Harmaa norjanhirvikoira Fi Kva & Mva Rajateeren Venla  om Heikki Mehtätalo                  9 p.
7.  Suomenpystykorva  Peijakkaan Kettutyttö  om. Olli Silvennoinen                      9 p.
9.  Sileäkarvainennoutaja Fi Mva Noanarkin Macaca Silenius  om. Mirja Päivärinne                  7 p.
9.  Suomenpystykorva Fi Mva Pahkapirtin Ilona  om. Heikki Lapinoja                      7 p.

Vuoden kasvattajakilpailu
1. Pohjanukon kennel, om. Seppo ja Henna Pohjanoksa                             24 p.
Dreeveri,  Pohjanukon Hinku  FI21343/09   Draj AVO1 92p. + ERI            (8 p.)
Pohjanpystykorva,  Pohjanukon Aapo    FI25129/09   Lint VOI1 91p. + ERI         (8 p.)
Pohjanpystykorva,  Pohjanukon Nosse  FI21357/09    Lint VOI1 77p. + ERI         (8 p.)