Ylivieskan Kennelseura r.y.
Koiraharrastusta vuodesta 1950

Vuoden koirat 2013

Pohjoismaiden mestari suomenpystykorva  Rieskamaan Jurre  om. Jukka Kytökorpi
Pohjanpystykorvien  SM -kokeen  2.  pohjanpystykorva  Vili  om. Pentti Veikkolainen
Laikojen SM -kokeen   3. länsisiperianlaika Karangon Odessa om. Minna Jalonen
Metsopoika ottelun 3.  suomenpystykorva Kina  om. Seppo Anttila
Naisten Kilpa  2. suomenajokoira Pallinaaman Dooris  om. Merja Tiainen ja Mirja Päivärinne

Piirinmestarit

Dreevereiden ajokoe
VOI-luokka
Dreeveri  Tessalon Kiti  om. Jukka ja Timo Alahäivälä

Seuranmestaruudet  (palkinnot kiertävät kunnes sama omistaja saa palkintoon kolme kiinnitystä)
LAJI            KOIRA                                                                    TULOS                 OMISTAJA
AJOK/paljasmaa Venäjänajokoira Matverin Tatàr             AJOK-2 66,96 p.             Matti Jaakola
AJOK/lumikeli  Venäjänajokoira Matverin Sointu                AJOK-1 77,50 p.        Petri Hautakoski
HIRV             Jämtlanninpystykorva Jalakavan Remu           HIRV-1  95 p.                 Veli-Heikki Moilanen
LINT               Kassu                                                   VOI 1 76 p.                 Kimmo Paavola

Vuoden tuomari-kilpailu  
1.  Seppo Pohjanoksa        19+0 = 38 pist.
2.  Tuomo Tolonen        11+0 = 22 pist. (lisätty vuosikokouksessa 30.1.2014)
2.  Tommi Kesti         9+0  = 18 pist. (lisätty vuosikokouksessa 30.1.2014)

Eniten kilpailukäyntejä kerännyt koirakko  
1.  Mirja Päivärinne / Myy        19
2.  Mirja Päivärinne / Panda        15
3.  Sirpa Palo / Hero             13
4.  Henna-Mari Heikkinen / Swing     12
5.  Mirja Päivärinne / Tessa        10
6.  Henna-Mari Heikkinen / Miina     9
7.  Henna-Mari Heikkinen / Jazz     8
8.  Seppo Anttila / Kina         8
9.  Henna-Mari Heikkinen / Step     5
9.  Mirja Päivärinne / Uni                 5

Vuoden agilitykoira kilpailu  
1.  Sileäkarvainennoutaja Fi Ava Elvenpath’s Little Raindrop  om. Outi Junno            105 p. (24)
2.  Welsh Corgi Cardigan Agicard’s Columba Palumbus  om. Mirja Päivärinne            105 p. (32)
3.  Sileäkarvainennoutaja Fi Mva  Noanarkin Macaca Silenius om. Mirja Päivärinne             20 p.
4.  Welsh Corgi Cardigan Agicard’s Bumblebee om. Mirja Päivärinne                 10 p.
5.  Manchesterinterrieri Fi Mva Bonwild Kissin’ Dynamite  om. Fiia-Maria Kivioja                8 p.
6.  Kiinanharjakoira Sun Dan Super Goofy  om. Tanja Ahola                       5 p.

Vuoden agility -tulokas  
Silkkiterrieri  Maytime Niceneasy om. Hanna-Leena Mustakangas

Vuoden käyttökoira kilpailu  
1. Karjalankarhukoira Risunevan Netta om. Markku Känsälä ja Elmo Olkkola    (270p.)    15 p.
2. Suomenpystykorva  Kina  om. Seppo Anttila                    (245p.)     15 p.
3. Suomenpystykorva Fi Kva Rieskamaan Jurre  om. Jukka Kytökorpi        (216p.)     11 p.
4. Suomenpystykorva  Kassu  om. Kimmo Paavola                (193p.)          10 p.
5. Suomenajokoira Pallinaaman Dooris  om. Merja Tiainen ja Mirja Päivärinne    (189,29p.)       7 p.
6. Venäjänajokoira Matverin Tatàr  om. Matti Jaakola                (133,84p.)       6 p.
7. Suomenajokoira Fi Kva Perävaaran Piuti  om. Toni ja Sami Seppälä        (133,79p.)       6 p.
8. Suomenpystykorva Fi Kva Lexan Ralli  om. Tapio Rauhala            (181p.)           5 p.
9. Venäjänajokoira Matverin Sointu om. Petri Hautakoski                (77,50p.)       5 p.
10. Suomenajokoira Vihtavuoren Jopu om. Pentti Isokoski            (66,38p.)       3 p.

Nestorin palkinto  
Suomenpystykorva Kina om. Seppo Anttila

Vuoden näyttelykoira kilpailu  
1.  Hovawart Ch Mva Hayaklause Inrigo om. Martti Pajukoski          71p.
2.  Newfoundlandinkoira C.I.B &By&Fi&Ee&Lv&No&Se&Pohj Mva Newf Mermaid Here I Come om. Sirpa Palo    67 p.
3.  Berninpaimenkoira Fi & Lv Mva  Soo-Soo American Beauty  om. Henna-Mari ja Timo Heikkinen        37 p.
4.  Skyeterrieri Fi & Se & Ee Mva Of Skyeline Coco Chanel om. Henna-Mari Heikkinen            32 p.
5.  Kiinanharjakoira Fin & Se & Ee Mva, Ee & Lv VMva Bradwen Belowed  om. Tanja Ahola        29 p.
6. Kiinanharjakoira CIB&Fi&Ee&Lv&Cy&Md&Mk&Me&Az Mva&LvJMva Silent Key’s Nightless Night om. Tanja Ahola   28p.
7.  Suomenpystykorva  Kina  om. Seppo Anttila               19 p.
8.  Suomenpystykorva Ukkonoan Saga  om. Keijo Hannus  (lisätty vuosikokouksessa 30.1.2014)        18 p.
9.  Suomenajokoira Tuulihaan Attina  om. Johanna & Toni Seppälä         14 p.
10.  Newfoundlandinkoira Black Tower Ambrosia  om. Timo Ja Henna-Mari Heikkinen             8 p.
10.  Welsh Corgi Cardigan Agicard’s Dream About You om. Mirja Päivärinne                 8 p.

Vuoden kasvattajakilpailu   
1. Pohjanukon kennel, om. Seppo ja Henna Pohjanoksa                                                                 20 p.
Pohjanpystykorva,  Pohjanukon Nosse  FI21357/09   LINT VOI1 88p. + ERI    (8 p.)
Dreeveri,  Pohjanukon Hinku FI21343/09 DRAJ VOI2 62,17p. + ERI                   (7 p.)
Pohjanpystykorva,  Pohjanukon Aapo FI25129/09 LINT VOI1 93p.                     (5 p.)

2. Pallinaaman kennel, om. Ari Tiainen                                                                                         14 p.
Suomenajokoira, Pallinaaman Erkki FI31334/11  AJOK-1 99,75p.                (8p.)
Suomenajokoira, Pallinaaman Dooris FIN18603/08  AJOK-2 69,33p.        (4p.)
Suomenajokoira, Pallinaaman Eemeli FI31331/11 EH                                        (2p.)