Ylivieskan Kennelseura r.y.
Koiraharrastusta vuodesta 1950

Vuoden koirat 2015

Vuonna 2015 saavutetut valion arvot
FI KVA Suomenajokoira Pallinaaman Dooris om. Merja Tiainen & Mirja Päivärinne
FI KVA Lyhytkarvainen saksanseisoja Outavainun Dalton om. Jarkko Marjakangas
FI KVA Suomenpystykorva Peijakkaan Kettutyttö om. Olli Silvennoinen
FI MVA Suomenpystykorva Kassu om. Kimmo Paavola
FI MVA, FI KVA Suomenajokoira Tuulihaan Attina om. Toni & Johanna Seppälä
FI MVA, NO MVA Hovawart Hayaklause Inrigo om. Martti Pajukoski
SE MVA, BYVV-15 Kiinanharjakoira Sun Dan My Black Magic om. Tanja Ahola
V-15 Harmaa norjanhirvikoira Humbakan Aino om. Heli Kantola & Tuomo Tolonen
C.I.E, TK2 Hovawart Steinroller Sigrid om. Sanna Piilinen
RTK1, RTK2 Silkkiterrieri Maytime Niceneasy om. Hanna-Leena Mustakangas

 

Kennelseuran menestyneitä vuonna 2015

Agilityn piirinmestaruus kilpailussa MINI-3 luokassa toiseksi sijoittui Welsh Corgi Cardigan Agicard’s Columba Palumbus om. Mirja Päivärinne
Ajokoirien paljaanmaan mestaruuden voitti Tuulihaan Ajolähtö AJOK-2 69,21 pist. om. Teemu Seppälä, kolmantena Pallinaaman Dooris AJOK-0 28,58 pist. om. Merja Tiainen & Mirja Päivärinne.
Ajokoirien lumikelin mestaruuden voitti Matverin Sointu AJOK-1 89,96 pist. om Petri Hautakoski, toisena Matverin Tatár AJOK-1 75,83 pist. om. Matti Jaakola ja kolmantena Vihtavuoren Jopu AJOK-2 69,75 pist. om. Pentti Isokoski.
Pystykorvien PM-kokeen toiseksi sijoittui Kina LINT VOI1 79 pist. om. Seppo Anttila.
Linnunhaukun KV kokeissa Pudasjärvellä molempina päivinä (LINT VOI1 86 pist. & LINT VOI1 82 pist.) voiton vei Peijakkaan Kettutyttö om. Olli Silvennoinen
Pitäjäottelun Kalajoki-Pyhäjoki-Oulainen-Ylivieska voiton vei Ylivieska tuloksella 56 pist. Ylivieskaa edusti Ukkonoan Weed om. Jari Saviluoto.

 
Piirinmestarit
Seuramme koirista ei yksikään yltänyt piirinmestaruus voittoon.

 
Seuranmestaruudet (palkinnot kiertävät kunnes sama omistaja saa palkintoon kolme kiinnitystä)
LAJI         KOIRA                                                      TULOS                              OMISTAJA
Agility     Welsh corgi cardigan  Agicard’s Columba Palumbus       MINI3 5 -tulos              Mirja Päivärinne
AJOK/paljasmaa   Suomenajokoira  Tuulihaan Ajolähtö               AJOK-2 69,21 p.            Teemu Seppälä
AJOK/lumikeli     Venäjänajokoira  Matverin Sointu                     AJOK-1 89,96 p.            Petri Hautakoski
HIRV                     Jämtlanninpystykorva  Kaapo                        HIRV-1 91 p.                 Mika Pehkonen
LINT                     Suomenpystykorva  Kina                               LINT VOI 1 94 p.           Seppo Anttila

 

Vuoden tuomari-kilpailu
1. Veli-Heikki Moilanen 8+23 = 39 pist.
2. Pentti Hannula 15 = 30 pist.
3. Tapio Rauhala 10+2 = 22 pist.
3. Seppo Pohjanoksa 11 = 22 pist.
5. Sami Tolonen 10 = 20 pist.
6. Tuomo Tolonen 9 = 18 pist.
7. Elisa Saarela 7 = 14 pist.
7. Merja Tiainen 7 = 14 pist.
9. Heikki Huhtala 6 = 12 pist.
9. Olli Silvennoinen 6 = 12 pist.

 

Eniten kilpailukäyntejä kerännyt koirakko
1. Hanna-Leena Mustakangas/ Taika 26
2. Sanna Sinihalme / Liinu 24
3. Hannu Männistö / Niki 23
4. Tanja Ahola / Kake 21
5. Sanna Sinihalme / Ransu 20
6. Mirja Päivärinne / Uni 19
7. Mirja Päivärinne / Myy 15
8. Sanna Piilinen / Neve 14
9. Paula Simonen / Tiiru 12
10. Tanja Ahola / Brum 9

 

Vuoden agilitykoira kilpailu
1. Mudi  Irhaberki Jujde Cuki om. Hannu Männistö   117 p.
2. Welsh Corge Cardigan  Agicard’s Columba Palumbus om. Mirja Päivärinne   116 p.
3. Kiinanharjakoira  Sun Dan Super Goofy om. Tanja Ahola   88 p.
4. Welsh Corgi Cardigan  Agicard’s Dream About You om. Mirja Päivärinne   45 p.
5. Tanskalais-ruotsalainenpihakoira  Nybygårds Passliga Pamela om. Paula Simonen   20 p.
6. Kiinanharjakoira  Kiikunkaakun Nää On Mun Maita om. Tanja Ahola   5 p.

 

Vuoden agility -tulokas
Kooikerhondje Chirpy Super Trouper & Henna-Mari Männistö

 

Vuoden harrastuskoirakilpailu
1. Hovawart C.I.E BH TK1 TK2 Steinroller Sigrid om. Sanna Piilinen 6 p.

 

Vuoden käyttökoira kilpailu
1. Suomenpsytykorva Fi & Se Mva, Fi Kva  Kina om. Seppo Anttila   (267p.) 15 p.
2. Jämtlanninpystykorva  Kaapo om. Mika Pehkonen   (263,5p.) 15 p.
3. Karjalankarhukoira Fi Kva  Risunevan Netta om. Markku Känsälä   (257,5p.) 15 p.
4. Suomenpystykorva Fi Kva  Peijakkaan Kettutyttö om. Olli Silvennoinen   (224p.) 11 p.
5. Suomenajokoira  Tuulihaan Ajolähtö om. Teemu Seppälä   (212p.) 9 p.
6. Suomenajokoira  Meripojan Edi om. Ari Vähäkangas   (207,55p.) 9 p.
7. Lyhytkarvainen saksanseisoja  Kieppisuon SA Liinu om. Sari Kallio   (205p.) 9 p.
8. Harmaa norjanhirvikoira  Dammvikens Likka-Hirvi om. Sami Tolonen   (198,5p.) 8 p.
9. Suomenajokoira Fi Kva  Pallinaaman Dooris om. Merja Tiainen & Mirja Päivärinne   (186,17p.) 8 p.
10. Jämtlanninpystykorva  Elvis om. Heikki Huhtala   (165p.) 8 p.

 

Nestorin palkinto
Suomenpystykorva Peijakkaan Lusti om. Eeva & Olli Silvennoinen

 

Vuoden näyttelykoira kilpailu
1. Hovawart C.I.E BH TK1 TK2  Steinroller Sigrid om. Sanna Piilinen   71 p.
2. Harmaa norjanhirvikoira V-15  Humbakan Aino om. Heli Kantola & Tuomo Tolonen   65 p.
3. Hovawart C.I.B, C.I.E, Lt & Fi & No & Ch & Lt Mva, PMV-13, BaltV-14  Hayaklause Inrigo om.Martti Pajukoski   62 p.
4. Kiinanharjakoira Multi Mva, MVV-14, BaltVV-14, ByVV-14 &-15   Sun Dan My Black Magic om. Tanja Ahola   44 p.
5. Novascotiannoutaja  Mäkiharjun Zupreme Passion om. Jenna Piilinen   33 p.
6. Suomenpystykorva Fi Kva, Fi Mva  Kassu om. Kimmo Paavola   30 p.
7. Silkkiterrieri Fi & Se & No Mva, Pohj Mva  Maytime Niceneasy om. Hanna-Leena Mustakangas   26 p.
8. Lyhytkarvainen saksanseisoja  Kieppisuon SA Liinu om. Sari Kallio   24 p.
9. Suomenajokoira Fi Kva, Fi Mva  Tuulihaan Attina om. Toni & Johanna Seppälä   21 p.
10. Pitkäkarvainen saksanseisoja  Tetrikorven Brenda om. Petri Hautakoski   14 p.

 
Vuoden kasvattajakilpailu
1. Pohjanukon kennel, om. Seppo ja Henna Pohjanoksa                                          16 p.
Pohjanpystykorva, Pohjanukon Aapo FI25129/09 LINT VOI1 88                (5 p.)
Dreeveri, Pohjanukon Hinku FI21343/09 DRAJ 87,25                               (5 p.)
Pohjanpystykorva, Pohjanukon Nosse FI21357/09 LINT VOI0 45 + ROP    (6 p.)

2. Tuulihaan kennel, om. Toni ja Johanna Seppälä                                                  16 p.
Suomenajokoira, Tuulihaan Attina FI39461/10 AJOK-0 33,00 + ROP        (5 p.)
Suomenajokoira, Tuulihaan Ajolähtö FI39453/10 AJOK-1 85,96 + H         (6 p.)
Suomenajokoira, Tuulihaan Betty FI39965/13 AJOK-1 50,08 + EH            (5 p.)

3. Pallinaaman kennel, om. Ari Tiainen                                                                   15 p.
Suomenajokoira, Pallinaaman Dooris FIN18603/08 AJOK-1 81,88            (5 p.)
Suomenajokoira, Pallinaaman Erkki FI31334/11 AJOK-0 36,67 + ERI       (5 p.)
Suomenajokoira, Pallinaaman Hertta FI53998/13 AJOK-0 21,63 + ERI     (5 p.)