Ylivieskan Kennelseura r.y.
Koiraharrastusta vuodesta 1950

Vuoden koirat 2016

Vuonna 2016 saavutetut valion arvot
FI AVA Schapendoes High Volts Igloo Inuit om. Sanna Sinihalme
FI KVA Suomenajokoira Leppäloukon Saha om. Toni Pajander & Ari Vähäkangas
FI MVA Lyhytkarvainen saksanseisoja Kieppisuon SA Liinu om. Sari Kallio
C.I.T Suomenpystykorva Peijakkaan Kettutyttö om. Olli Silvennoinen
FI MVA, HeW-16 Silkkiterrieri Maytime Voulez-Vous om. Hanna-Leena Mustakangas
EEJMVA Bullmastiffi Bullgrin’s Five Drinks Later om. Henna-Mari & Timo Heikkinen
C.I.B, FI & SE & NO & EE & LV & LT & BALT MVA. JK1, JK2 Hovawart Steinroller Sigrid om. Sanna Piilinen
NO MVA Novascotiannoutaja Mäkiharjun Zupreme Passion om. Jenna Piilinen
LT & BALT MVA,EE & LT VMVA,EE VV-16,HeVW-16,VV-16 Newfoundlandinkoira Newf Mermaid Here I Come om. Sirpa Palo
EE & BALT VMVA, DKVV-16 Kiinanharjakoira Sun Dan My Black Magic om. Tanja Ahola
POHJ & SE & DK MVA, PMV-16, DKV-16, HeW-16 Hovawart Hayaklause Inrigo om. Martti Pajukoski
C.I.B, POHJ & NO MVA Villakoira keskikokoinen Amnastar’s Rasmus om. Tuula-Marja Seppälä
C.I.B, POHJ & SE MVA Villakoira keskikokoinen Chic Delightsome White om. Tuula-Marja Seppälä

Kennelseuran menestyneitä vuonna 2016
Ajokoirien paljaanmaan mestaruuden toisena Matverin Tatár AJOk-3 57,63 pist om. Matti Jaakola, kolmas Meripojan Edi AJOK-3 55,17 pist om. Ari Vähäkangas ja neljäs oli Pallinaaman Hertta AJOK-0 28,00 pist om. Ari Tiainen & Mirja Päivärinne.
Naisten Kilpaan osallistui Pallinaaman Dooris ollen toinen AJOK-3 56,58 pist. om. Merja Tiainen & Mirja Päivärinne.
Pystykorvien PM-kokeen toiseksi sijoittui Kina LINT VOI1 77 pist. om. Seppo Anttila, kolmas oli Rieskamaan Jurre LINT VOI2 63 pist. om. Jukka Kytökorpi ja viides oli Kassu LINT VOI3 58 pist. om. Kimmo Paavola.

Piirinmestarit

Agility
Mini-3
Welsh Corgi Cardigan Agicard’s Columba Palumbus om. Mirja Päivärinne

AJOK
Suomenajokoira Leppäloukon Saha om. Toni Pajander & Ari Vähäkangas

Seuranmestaruudet (palkinnot kiertävät kunnes sama omistaja saa palkintoon kolme kiinnitystä)
LAJI                        KOIRA                                                                     TULOS                  OMISTAJA
Agility                     Bordercollie Tingelbergin Jumping Jester      MAXI3 0 -tulos   Outi Seppälä
AJOK/paljasmaa  Suomenajokoira Leppäloukon Saha                 AJOK-1 82,08 p. Toni Pajander & Ari Vähäkangas
HIRV                      Jämtlanninpystykorva Jalakavan Remu          HIRV-1 76,50 p.  Veli-Heikki Moilanen
LINT                       Suomenpystykorva Kina                                      VOI 2 73 p.           Seppo Anttila
KAER F Lyhytkarvainen saksanseisoja Outavainun Dalton         VOI 2 76 p.           Jarkko Marjakangas

Vuoden tuomari-kilpailu
1. Veli-Heikki Moilanen 5+27 = 37 pist.
2. Ilkka Tuomikoski 8 = 16 pist.
3. Pentti Hannula 7 = 14 pist.
4. Merja Tiainen 6 = 12 pist.
5. Heikki Niskanen 5 = 10 pist.
5. Sami Tolonen 5 = 10 pist.
7. Heli Kantola 3+2 = 8 pist.
8. Veli-Pekka Päivärinne 2 = 4 pist.
8. Mirja Päivärinne 2 = 4 pist.
10. Ari Tiainen 1 = 2 pist.

Eniten kilpailukäyntejä kerännyt koirakko
1. Sirpa Palo / Hero 32
2. Sanna Sinihalme / Liinu 25
3. Henna-Mari Heikkinen / Inkeri 18
4. Mirja Päivärinne / Myy 15
5. Tanja Ahola / May 8
6. Tanja Ahola / Kake 7
6. Anni Nisula / Maya 7
8. Mirja Päivärinne / Uni 6
9. Jenna Piilinen / Jekku 5
10. Tanja Ahola / Brum 3

Vuoden agilitykoira kilpailu
1. Welsh Corgi Cardigan Agicard’s Columba Palumbus ohjaaja Mirja Päivärinne                         112p.
2. Welsh Corgi Cardigan Agicard’s Dream About You ohjaaja Mirja Päivärinne         (-3,17)        10p.
3. Kiinanharjakoira Kiikunkaakun Nää On Mun Maita ohjaaja Tanja Ahola               (-1,05)        10p.
4. Kiinanharjakoira Inya Dreams Make My Day ohjaaja Tanja Ahola                           (-3,13)         5p.
5. Chihuahua Laraline’s Romeo ohjaaja Piia Härkönen                                                   (-2,40)         5p.

Vuoden agility -tulokas
Chihuahua Laraline’s Romeo & Piia Härkönen

Vuoden nuori koira
Lyhytkarvainen saksanseisoja Nortin Magnum om. Aki Kariniemi

Vuoden käyttökoira kilpailu
1. Jämtlanninpystykorva Elvis om. Heikki Huhtala                                                (267,5p.)     15 p.
2. Jämtlanninpystykorva Honkasalon Arro om. Heikki Niskanen                       (266p.)        15 p.
3. Venäjänajokoira Matverin Tatár om. Matti Jaakola                                           (217,59 p.)   11 p.
4. Suomenajokoira Leppäloukon Saha om. Toni Pajander & Ari Vähäkangas  (216,42 p.)   11p.
5. Suomenajokoira Pallinaan Dooris om. Merja Tiainen & Mirja Päivärinne    (144,58 p.)    6p.
6. Suomenajokoira Riitasoinnun Nala om. Jarmo Niskanen                                (134,75 p.)     6p.
7. Suomenajokoira Tuulihaan Aura om. Johanna Seppälä & Kimmo Kivioja    (95,25 p.)      5p.
8. Lk. saksanseisoja Nortin Magnum om. Aki Kariniemi                                       (105 p.)         4p.
9. Lk. saksanseisoja Outavainun Dalton om. Jarkko Marjakangas                      (76 p.)           3p.
10. Suomenajokoira Tuulihaan Becca om. Toni & Johanna Seppälä                   (72,17p.)       3p.

Vuoden näyttelykoira kilpailu
1. Newfoundlandinkoira C.I.B, Fi & Se & No & Pohj & Ee & Lv & Lt & Balt & By Mva, Ee & Lt VMva, Ee VV-16,
HeVW-16, VV-16 Newf Mermaid Here I Come om. Sirpa Palo                                           117p.
2. Bullmastiffi Ee JMva Bullgrin’s Five Drinks Later om. Henna-Mari Heikkinen                                                      78p.
3. Silkkiterrieri Fi Mva, HeW-16 Maytime Voulez-Vous om. Hanna-Leena Mustakangas                                         76p.
4. Villakoira keskik. C.I.B, Pohj & Fi & Se & No & Ee Mva Amnastar’s Rasmus om. Tuula-Marja Seppälä            49p.
5. Kiinanharjakoira Fi & Se & Ee & Ru Mva, Ee & Lv & Lt & Balt VMva, MVV-14, BaltVV-14, ByVV-14, ByVV-15,
DkVV-16 Sun Dan My Black Magic om. Tanja Ahola                                                                     47p.
6. Villakoira keskik C.I.B,Pohj & Fi & Se & No Mva Chic Delightsome White om. Tuula-Marja Seppälä               40p.
7. Saksanseisoja lk. Fi Mva Kieppisuon SA Liinu om. Sari Kallio                                                                                     31p.
8. Suomenpystykorva Ukkonoan Weed om. Jari Saviluoto                                                                                               24p.
9. Suomenpystykorva Hilipan Poju om. Henna Hemilä-Syrjälä & Jari Syrjälä                                                             20p.
10. Pohjanpystykorva Taku om. Pentti Veikkolainen                                                                                                          19p.

Vuoden kasvattajakilpailu
1. Tuulihaan kennel, om. Toni & Johanna Seppälä                                                         16p.
Suomenajokoira, Tuulihaan Aura FI39459/10 AJOK-1 95,25p.                    (5p.)
Suomenajokoira, Tuulihaan Bonze FI39963/13 AJOK-1 91,50p.                  (5p.)
Suomenajokoira, Tuulihaan Columbo FI39328/14 AJOK-1 93,83p. + H    (6p.)
2. Pallinaaman kennel, om. Ari Tiainen                                                                            14 p.
Suomenajokoira, Pallinaaman Dooris FIN18603/08 AJOK-1 88p.              (5 p.)
Suomenajokoira, Pallinaaman Hippu FI53999/13 AJOK-2 70,75p.             (4 p.)
Suomenajokoira, Pallinaaman Hertta FI53998/13 AJOK-0 49,00p. + EH (5 p.)