Ylivieskan Kennelseura r.y.
Koiraharrastusta vuodesta 1950

Vuoden koirat 2017

 

 

Vuonna 2017 saavutetut valion arvot

 

FI AVA Welsh Corgi Cardigan Agicard´s Columba Palumbus om. Mirja Päivärinne

FI KVA-A Karkeakarvainen Mäyräkoira Jokipenkan Lulu om. Sami Seppälä

SE MVA & C.I.B Lyhytkarvainen saksanseisoja Kieppisuon SA Liinu om. Sari Kallio

FI KVA Suomenajokoira Meripojan Edi om. Ari Vähäkangas

FI KVA Suomenajokoira Tuulihaan Ajolähtö om. Teemu Seppälä

FI KVA Harmaa Norjanhirvikoira Dammvikens Likka-Hirvi om. Sami Tolonen

FI KVA Jämtlanninpystykorva Honkasalon Arro om. Heikki Niskanen

FI KVA Harmaa Norjanhirvikoira Riistankauhun Akartti om. Heli Kantola ja Tuomo Tolonen

FI MVA Suomenpystykorva Kotirovan Velmu om. Tapio Rauhala
NO MVA & POHJ MVA Kina om. Seppo Anttila

 

Kennelseuran menestyneitä vuonna 2017

 

Keski-Pohjanmaan kennelpiirin agilityn piirenmestaruuskilpailuisssa Medi-luokassa Hannu Männistö ja Niki sijoittuivat toiseksi ja Sanna Sinihalme ja Liinu kolmansiksi. Sanna ja Liinu kisasivat myös agilityn SM-kisoissa Lappeenrannassa. Sanna ja Liinu ylsivät finaaliin asti, mutta jäivät siellä ilman tulosta.

Dreeveri Tessalon Lala osallistui omistajansa Timo Ala-Häivälän kanssa SM-kisaan Kuusamossa

Heli Kantolan ja Tuomo Tolosen omistama Harmaa Norjanhirvikoira Riistankauhun Akartti sijoittui neljänneksi Sitkiän kisassa.

Jarkko Marjakankaan Lyhytkarvainen Saksanseisoja Outavainun Iwar pääsi Lapualla järjestettävässä kanakoirien nuortenluokan jalostuskatselmuksessa Junkkarissa loppukilpailuun.

Seppo Anttilan Suomenpystykorva Kina sijoittui pohjanlohkossa viidenneksi ja valittiin varakoiraksi.

Eeva ja Olli Silvennoisen Suomenpystykorva Peijakkaan Kettutyttö sijoittui seitsemänneksi sekä heidän omistamansa Suomenpystykorva Peijakkaan Lusti yhdenneksitoista pohjanlohkossa.

Pystykorvien Keski-Pohjanmaan PM-kokeen seitsemänneksi sijoittui Tapio Rauhalan Suomenpystykorva Kotirovan Velmu. Kymmenenneksi samassa kisassa tuli Ilkka Tuomikosken Suomenpystykorva Kirjalan Raiku. Pohjois-Pohjanmaan PM-kokeessa neljänneksi sijoittui Eeva ja Olli Silvennoisen Suomenpystykorva Peijakkaan Kettutyttö sekä viidenneksi Peijakkaan Lusti.

 

Piirinmestarit 2017

 

Agility Mini-luokka

Welsh Corgi Cardigan Agicard’s Columba Palumbus om. Mirja Päivärinne

 

Ajokoirien ajokoe

Suomenajokoira Leppäloukon Saha om. Toni Pajander & Ari Vähäkangas

 

Hirvenhaukkukoe

Jämtlanninpystykorva Vasamasan Pultti om. Veikko Nurkkala

 

Linnunhaukkukoe

Suomenpystykorva Kina om. Seppo Anttila

 

Mäyräkoirien ajokoe

Karkeakarvainen Mäyräkoira Jokipenkan Lulu om. Sami Seppälä

 

Seuranmestaruudet  (palkinnot kiertävät kunnes sama omistaja saa palkintoon kolme kiinnitystä)

LAJI                                                                                    KOIRA                                                                                      TULOS

AJOK/paljasmaa                 Suomenajokoira Pallinaaman Eemeli                                                    AJOK-0 43,33 p.
omistaja Jari Harjula

LINT                                                         Suomenpystykorva Kotirovan Velmu                                                   VOI 1 76 p

omistaja Tapio Rauhala

KAER                                                        Lyhytkarvainen saksanseisoja Outavainun Iwar                                                         AVO 1 84 p.

omistaja Jarkko Marjakangas

Vuoden tuomari-kilpailu   

  1. Veli-Heikki Moilanen 4+25  = 33 pist.
  2. Pentti Hannula 10       = 20 pist.
  3. Markku Känsälä 7         = 14 pist.
  4. Heikki Niskanen                       5         = 10 pist.
  5. Sami Tolonen                       5         = 10 pist.
  6. Mika Lamu 4         = 8 pist.
  7. Olli Hintsala                       3         = 6 pist.
  8. Tuomo Tolonen                       3         = 6 pist.
  9. Elisa Saarela 2         = 4 pist.
  10. Heli Kantola 2         = 4 pist.

 

 

Eniten kilpailukäyntejä kerännyt koirakko

  1. Sanna Sinihalme / Liinu                                                                29
  2. Anni Nisula / Maya                                                 26
  3. Sirpa Palo / Hero                                                                           18
  4. Mirja Päivärinne / Uni                                             13
  5.   Mirja Päivärinne / Myy                                                                 12
  6. Heli Kantola ja Tuomo Tolonen / Akartti                6
  7. Esko Huttunen / Nelli                                             5
  8. Jarkko Marjakangas / Iivari                                     4
  9. Sari Kallio / Liinu                                                                          4
  10. Sari Kallio / Iitu                                                                             4

 

 

Vuoden agilitykoira kilpailu

  1. Australiankelpie Belatar´s Orange om. Paula Simonen

 

 

Vuoden agility -tulokas

Australiankelpie Belatar´s Orange om. Paula Simonen

 

Kanakoirajaoston vuoden nuori koira

Lyhytkarvainen saksanseisoja Outavainun Iwar  NUO 1 85 pist. om. Jarkko Marjakangas

 

Vuoden käyttökoira kilpailu

 

  1. Jämtlanninpystykorva Elvis om. Heikki Huhtala (272p.)                                              15 p.
  2. Harmaa norjanhirvikoira Riistankauhun Akartti om. Heli Kantola ja Tuomo Tolonen (246,5p.)         15 p.
  3. Suomenajokoira Tuulihaan Ajolähtö om. Teemu Seppälä                                                                   (240,96p.)       11 p.
  4. Suomenpystykorva Kina om. Seppo Anttila                       (221p.)                                  11 p.
  5. Karjalankarhukoira Salokallion Ruuti om. Markku känsälä ja Elisa Saarela                       (190p.)                                             10 p.
  6. Lk. saksanseisoja Outavainun Iwar om. Jarkko Marjakangas (169 p.)                                              10 p.
  7. Suomenpystykorva Kotirovan Velmu om. Tapio Rauhala (189 p.)                                       7 p.
  8. Lk. saksanseisoja Nortin Magnum om. Aki Kariniemi                       (121 p.)                                                4 p.
  9. .Lk Weimarinseisoja Metsätien Sunus om. Petri Lind (54 p.)     1 p.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vuoden näyttelykoira kilpailu

  1. Leonberginkoira Lempileijonan Täältä Tullaan om. Anni Nisula 43p.
  2. Newfoundlandinkoira Newf Mermaid Hereicome om. Sirpa Palo 40p.
  3. Suomenpystykorva Kotirovan Velmu om. Tapio Rauhala 38p.
  4. Lk Saksanseisoja Kieppisuon SA Liinu om. Sari Kallio 36p.
  5. Kääpiömäyräkoira Cealestis Second Chance om. Katja Sorvisto 31p.
  6. Welsh Corgi Cardigan Agicard´s Dream About You om. Mirja Päivärinne 17p.
  7. Villakoira Chic Delightsome White om. Tuula-Marja Seppälä 13p.
  8. Villakoira Amnastar´s Rasmus om. Tuula-Marja Seppälä   8p.
  9. Parsonrusselinterrieri Armored Heroine´s Goo Goo Doll om. Marjaana Koistinen   5p.
  10. Newfoundlandinkoira Moya Stikhiya Miledi om. Esko Huttunen 4p.

 

 

Vuoden kasvattajakilpailu

  1. Tuulihaan kennel, om. Toni & Johanna Seppälä 15p.

Suomenajokoira, Tuulihaan Aura FI39459/10           AJOK-1 91,58p.                                       (5p.)

Suomenajokoira, Tuulihaan Ajolähtö FI39453/10      AJOK-1 93,25p.                                       (5p.)

Suomenajokoira, Tuulihaan  Bacce FI39964/13        AJOK-1 78,58p.                                       (5p.)

 

  1. Pallinaaman kennel, om. Ari Tiainen 9p.

Suomenajokoira,  Pallinaaman Dooris FIN18603/08  AJOK-0 19,75p.                                       (1p.)

Suomenajokoira,  Pallinaaman Hippu FI53999/13     AJOK-3 56,21p.                                       (3p.)

Suomenajokoira,  Pallinaaman Eemeli FI31331/11    AJOK-0 46,12p. + EH                              (5p.)