KENNELSEURAN MENESTYNEITÄ VUONNA 2004
Suomenmestaruuskilpailuihin osallistuneet
Linnunhaukku SM:
Suomenpystykorva Junnu om.Jukka Kytökorpi SM 2
Pohjanpystykorva Pakkasrustan Sindi om. Seppo Pohjanoksa SM 6
Koirahiihdon SM-kisa:
Miehet B, naru 10 km: Antti Helminen ja bordercollie Tending Trick Or Treat, aika 39.10, sijoitus 12.
Agilityn SM-joukkuekisassa saatiin tulos ja sijoituttiin 32 maxi-joukkueen joukossa sijalle 9 joukkueella Jekku & Katri, Bella & Maria, Walma & Nina ja Allu & Markku.
Piirinmestarit
Dreevereiden piirin mestarit:
Dreeveri Juuso om. Jouko Alahäivälä VOI 3 49p.
Dreeveri Hessi om. Matti Jaakola AVO 2 62,17p.
TOKO:n piirinmestari:
Belgianpaimenkoira FIN AVA & TVA JK2 BH Hukkarullan Beibi om. Maria Juhala EVL 2 238p.
Agilityn piirinmestarit:
Minikoirat welsh corgi cardigan FIN AVA Mandylay’s Noelle / Mirja Tiainen, 0 virhepistettä
Maxikoirat belgianpaimenkoira tervueren Walma / Nina Saajossalo, 0,72 vp.
Pystykorvien AVO-piirinmestari:
Suomenpystykorva Rajateeren Titta om. Keijo Hannus
Pohjoismaiden mestaruusottelu
Suomenpystykorva FIN K&MVA S KVA M-02 M-03 PM-04 Junnu om. Jukka Kytökorpi PM 1.
Pohjanpystykorva FIN&S K&MVA M-03 Pakkasrustan Sindi om. Seppo Pohjanoksa PM 4.
Vuoden 2004 agility-tulokas
Snautseri Tacillan Domitius om. Jonna Kuparinen
Vuoden TOKO-tulokas
Belgianpaimenkoira BH Hukkarullan Cepponen om. Maria Juhala
Vuoden tuomari-kilpailu
1. Heikki Lapinoja 24
2. Juha Kippola 16
2. Jouko Anttila 16
4. Keijo Hannus 14
5. Seppo Pohjanoksa 12
5. Seppo Hantula 12
Eniten kilpailukäyntejä kerännyt koirakko
1. Katri Helminen 27 Pistettä
2. Jonna Kuparinen 23
3. Markku Moilanen 17
3. Anni Nisula 17
3. Seppo Pohjanoksa 17
Seuranmestaruudet
palkinnot kiertävät kunnes sama omistaja saa palkintoon kolme kiinnitystä
LAJI | KOIRA | TULOS | OMISTAJA |
Dreeverit | Hessi | AVO 2 62,17p. | Matti Jaakola |
Norjanharmaahirvikoira | Teeriharjun Jetta | VOI 1 81,00p | Paavo Mattila 3.kiinnitys |
Toko | Belgianpaimenkoira Hukkarullan Beibi | EVL 2 238,00p. | Maria Juhala |
Agility | Welsh corgi cardiganMandylay’s Noelle | 3 luokka 0 virhettä | Mirja Tiainen |
Suomenpystykorva | Nörbacka Jehu | 77,00p. | Seppo Hantula |
Vuoden näyttelykoira kilpailu
- Bullmastiffi FIN MVA Bullcastle`s Red Knight om. Teemu Takanen, 62p.
- Suomenpystykorva Rajateeren Titta om. Keijo Hannus, 57p.
- Snautseri Tacillan Lorraine om. Jonna Kuparinen, 44p.
- Pohjanpystykorva FIN&S K&MVA M-03 Pakkasrustan Sindi om. Seppo Pohjanoksa, 40p.
- Leonberginkoira FIN MVA Lempileijonan Paniikki om. Anni Nisula, 26p.
- Snautseri Tacillan Domitius om. Jonna Kuparinen, 20p.
- Beagle Mertuan Kamu om. Jenna Kivi, 12p.
- Suomenpystykorva Orpopojan Napsu om. Helena Sydänmetsä-Anttila, 9p.
- Keskikokoinen villakoira Nutlee Watphra Keo om. Marika Tapio, 4p.
- Newfoundlandinkoira Aarnikarhun Tempero om. Sirpa Palo, 1p.
Vuoden harrastuskoira kilpailu
1. Belgianpaimenkoira FIN AVA & TVA JK2 BH Hukkarullan Beibi om. Maria Juhala, 69p.
2. Belgianpaimenkoira FIN AVA Creamcoat`s Allu om. Markku Moilanen, 65p.
2. Welsh Cogi Cardigan FIN AVA Mandylay`s Noelle om. Mirja Tiainen, 65p.
4. Bordercollie FIN AVA & TVA JK3 PPR1 Tending Trick Or Treat om. Katri Helminen, 60p.
4. Pumi FIN AVA & TVA Touhutuvan Tuhattaru om. Katri Helminen, 60p.
6. Welsh Cogi Cardigan Agicard`s Afrodite om. Mirja Tiainen, 57p.
7. Keskikokoinen villakoira Nutlee Watphra Keo om. Marika Tapio, 42p.
8. Snautseri Tacillan Domitius om. Jonna Kuparinen, 39p.
9. Berninpaimenkoira Charonjen Occean Fever om. Tiina Laakko, 37p.
10. Belgianpaimenkoira BH Hukkarullan Cepponen om. Maria Juhala, 15p
Vuoden käyttökoira kilpailu
1. Suomenpystykorva FIN K&MVA S KVA M-02 M-03 PM-04 Junnu om. Jukka Kytökorpi, 15p.
2. Pohjanpystykorva FIN&S K&MVA M-03 Pakkasrustan Sindi om. Seppo Pohjanoksa, 15p.
3. Suomenajokoira Jallu om. Kai Kivi, 11p.
4. Norjanharmaahirvikoira FIN KVA Teeriharjun Jetta om. Paavo Mattila, 10p.
5. Suomenpystykorva Rajateeren Tuuli om. Heikki Mehtätalo, 9p.
6. Suomenpystykorva FIN KVA Nörrbacka Jehu om. Seppo Hantula, 8p.
6. Suomenpystykorva FIN KVA Lexan Tiko om. Tapio Rauhala, 8p.
6. Suomenpystykorva FIN MVA Tupu om. Osmo Vanhala, 8p.
9. Suomenpystykorva FIN&S K&MVA Saitan Särmä om. Jorma Ängeslevä, 7p.
Vuoden kasvattajakilpailu
- Pohjanukon kennel om. Seppo Pohjanoksa
Vuonna 2004 saavutettu valion arvot
FIN MVA Leonberginkoira Lempileijonan Paniikki om. Anni Nisula
FIN MVA Dreeveri Hessi om. Matti Jaakola
FIN MVA Bullmastiffi Bullcastle`s Red Knight om. Teemu Takanen
FIN AVA Belgianpaimenkoira Creamcoaf s Allu om. Markku Moilanen
FIN AVA Belgianpaimenkoira Hukkarullan Beibi om. Maria Juhala
FIN KVA Suomenpystykorva Lexan Tiko, om. Tapio Rauhala
FIN KVA Norjanharmaahirvikoira Teeriharjun Jetta om. Paavo Mattila
S KVA Pohjanpystykorva Pakkasrustan Sindi om. Seppo Pohjanoksa