Ylivieskan Kennelseura r.y.
Koiraharrastusta vuodesta 1950

Koiranäyttely

Ylivieskan raviradan maneesi 16.4.2005

Best In Show

BIS1 BIS2 BIS3
Harmaa norjanhirvikoira
Lippe
Om. Toivo Tahvanainen, Tyrjänsaari
Shetlanninlammaskoira
Helskon Desire´
Om.Seija ja Taru Ohtonen, Riistavesi
Beagle
Mertuan Kamu
Om. Jenna Kivi, Ylivieska

Näyttelyn parhaat sekä tuomari Paula Heikkinen-Lehkonen

Ryhmäkilpailut

Ryhmä 1

1. Shetlanninlammaskoira Helskon Desire´ om. Seija ja Taru Ohtonen, Riistavesi

2. Belgianpaimenkoira tervueren Taikurin Roger Rabbit om. Tarja Virkkala, Kaustinen

3. Pumi Napos Zöldike om. Kinnunen Vilpiina ja Tuohino Jukka, Oulunsalo

4. Briardi Cartier Monzerat Flashy Fiona om. Anna-Maija Siiskonen ja Matti Suomalainen, Pieksämäki

Ryhmä 5

1. Harmaa norjanhirvikoira Lippe om. Toivo Tahvanainen, Tyrjänsaari

2. Karjalankarhukoira Jörö om. Eero Kemppainen, Kiuruvesi

3. Suomenlapinkoira Auroora om. Miia Virkkunen, Kempele

4. Lapinporokoira Lecibsin Duetto om. Eero Immonen, Paltamo

Ryhmä 6

1. Beagle Mertuan Kamu om. Jenna Kivi, Ylivieska

2. Suomenajokoira Isonsaaren Heta om. Sippari Markku, Tyrnävä


Kasvattajakilpailu

1. Shetlanninlammaskoira Kennel Helskon om. Seija Ohtonen, Riistavesi

2. Welsh corgi pembroke Kennel Region´s om. Marjo Manninen, Kalajoki

BIS Veteraani

1. Australiankarjakoira Tyyris-Tyllerön Anastashia om. Anu Mustonen, Raiskio

2. Lapinporokoira Lecibsin Duetto om. Eero Immonen, Paltamo

3. Belgianpaimenkoira tervueren Ducharmer Homme Hardi om. Sirpa Parviainen, Siilinjärvi

4. Welsh corgi pembroke Lady Like om. Pirjo Kukkonen, Kuopio

 

Rotujen parhaat

Ryhmä 1

Australiankelpie Bestseller Da Capo om. Sari Heinonen, Virrat

Australianpaimenkoira Sentikki Cheerful To Himmi om. Pirita Kukkula, Ruto

Bordercollie Borderlove Strongbow om. Jaana Hietala ja Pasi Perkiö, Oulu

Briardi Cartier Monzerat Flashy Fiona om. Anna-Maija Siiskonen ja Matti Suomalainen, Pieksämäki

Belgianpaimenkoira groenendael Donatrix Une Melodie om. Mirja Känsälä, Kaustinen

Belgianpaimenkoira lakenois Blackroyal´s Hawker Hurrican om. Eskelinen Sari, Oulu

Belgianpaimenkoira malinois Jagasar Excellent om. Sari ja Marko Koivula, Saarenkylä

Belgianpaimenkoira tervueren Taikurin Roger Rabbit om. Tarja Virkkala, Kaustinen

Shetlanninlammaskoira Helskon Desire´ om. Seija ja Taru Ohtonen, Riistavesi

Lyhytkarv. collie Dandinas Dear Darling om. Sirpa Varis, Kärnä

Saksanpaimenkoira Darneklej´s Capriccio om. Anne Porkola, Kokkola

Welsh corgi cardigan Region´s Evening Joyker om. Helena Pyörre ja Marjo Manninen, Tynkä

Welsh corgi pembroke Suukkosuun Ross om. Pinja Hiltunen, Kajaani

Schipperke Amiaurinkoinen om. Kristiina Kuusinen, Oulainen

Puli Castlewolf Uplight om. Maarit Sandbäck & Silja Alankola & Taija Paarto, Pietarsaari

Pumi Napos Zöldike om. Kinnunen Vilpiina ja Tuohino Jukka, Oulunsalo

Pitkäkarv. collie Kangasvuokon Love Lives On om. Konsta Koljonen, Pihtipudas

Slovakiancuvac Champion Biely Iev om. Riitta ja Tuomo Pajari, Kajaani

Australiankarjakoira Tyyris-Tyllerön Anastashia om. Anu Mustonen, Raiskio

Bouvier Ichelle Yasha v.d. Ouwelandt om. Kirsi Kaunisto ja Marketta Lähdekorpi, Räyrinki

Vanhaenglanninlammaskoira Grey Coats I´m so Beauty om. Soila Nyrhinen, Oulu


Ryhmä 5

Karjalankarhukoira Jörö om. Eero Kemppainen, Kiuruvesi

Suomenpystykorva Rajateeren Tuuli om. Heikki Mehtätalo, Oulainen

Harmaa norjanhirvikoira Lippe om. Toivo Tahvanainen, Tyrjänsaari

Pohjanpystykorva Vili om. Veikkolainen Pentti, Ylivieska

Itäsiperianlaika Orismalaikan Ropi om. Hukkanen Erkki, Oulu

Länsisiperianlaika Sushin Nasa om. Aamuvuori Jani, Piippola

Lapinporokoira Lecibsin Duetto om. Eero Immonen, Paltamo

Suomenlapinkoira Auroora om. Miia Virkkunen, Kempele

Jämtlanninpystykorva Vihtahovin Bablo Ukkopekka om. Milla-Maija Kemppainen, Suomussalmi

Valkoinen ruotsinhirvikoira Alpweiden Son of Rey om. Ari Rantaeskola, Oulainen


Ryhmä 6

Beagle Mertuan Kamu om. Jenna Kivi, Ylivieska

Suomenajokoira Isonsaaren Heta om. Sippari Markku, Tyrnävä


KAS

Shetlanninlammaskoira Kennel Helskon om. Seija Ohtonen, Riistavesi

Welsh corgi pembroke Kennel Region´s om. Marjo Manninen, Kalajoki


VET

Belgianpaimenkoira tervueren Ducharmer Homme Hardi om. Sirpa Parviainen, Siilinjärvi

Shetlanninlammaskoira Willowtarn Taffeta om. Seija ja Taru Ohtonen, Riistavesi

Welsh corgi cardigan Region´s Evening Joyker om. Helena Pyörre ja Marjo Manninen, Tynkä

Welsh corgi pembroke Lady Like om. Pirjo Kukkonen, Kuopio

Pitkäkarv. collie Fallow-Field’s Saucy The Black om. Sanna & Markku Komulainen, Nakertaja

Australiankarjakoira Tyyris-Tyllerön Anastashia om. Anu Mustonen, Raiskio

Lapinporokoira Lecibsin Duetto om. Eero Immonen, Paltamo


BIS ATRIA